Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Ses kısıklığı, sesin tam veya kısmi olarak kaybını ifade eden bir durumdur. Bu durumda olan bir kişi, normalden daha ince, kaba, çabuk yorulan, çatallı, sürekli kısılan, fısıltı tarzında veya bazen hiç çıkmayan bir sese sahip olabilir. Farklı sebeplere bağlı olarak bu sorun yaşanabilir. Bu durumun uzun süre devam etmesi halinde mutlaka sebeplerinin belirlenmesi gerekir. Akciğerlerden gelen hava, gırtlaktan geçerken ses tellerini titreştirir ve ses oluşur. Bu ses, yutak, diş, dil, dudaklar, sinüs ve burunda işlenerek şekillendirilir. Ses telleri ağız yutakta ve devamında gırtlakta bulunur. Sesin oluşumunu sağlayan yapılarda meydana gelen rahatsızlıklar ses kısıklığına neden olabilir. Bu rahatsızlıklar basit enfeksiyonlardan kanser hastalığına kadar çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ses kısıklığı kendi başına bir hastalık değildir; sadece bir belirtidir. Ancak dikkatle gözlemlenmesi gerekmektedir.

Ses Kısıklığı Sebepleri Nelerdir?

Ani (Akut) Ses Kısıklığı Sebepleri

Ani gelişen larenjit (gırtlak iltihabı), sesin hatalı kullanılması, sesin zorlanması, aşırı sigara içilmesi ya da dumanına maruz kalınması akut ses kısıklığına neden olabilir.

Müzmin (Kronik) Ses Kısıklığı Sebepleri

Bunun sebepleri arasında ses tellerindeki kist, nodül ve polipler, gırtlak ve çevre dokularda bulunan tümörler, bazı akciğer kistleri, ses tellerinin hareketini sağlayan sinirlerdeki felçler, uzun süreli sigara içilmesinden dolayı oluşan tahriş, mideden kaçan asitle oluşan reflü etkisi, alerji ve sinüs iltihaplarının ses tellerini etkilemesi ve psikolojik kökenli ses kısıklıkları yer alır.

Ses Kısıklığı En Fazla Kimleri Etkiler?

Bu sorun, gırtlak ya da çevresinde cerrahi bir girişim geçiren kişileri, sesini aşırı kullananları, anksiyete bozukluğu olanları ve gırtlak kanseri açısından risk taşıyan ve ses tellerini etkileyecek sigara gibi alışkanlıkları olanları daha fazla etkilemektedir.

Ses Kısıklığını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

 • Ses telleri aşırı ve yanlış bir şekilde kullanılmamalıdır.
 • Sigara içmekten ve içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve kafein tüketiminin azaltılması gerekir.
 • Sesin fazla kullanılması zorunluysa, ses terapistinden sesin kullanılmasıyla ilgili teknikler konusunda destek alınmalıdır.
 • Ses kısıklığı süresince uzun konuşmalardan ve telefonla konuşmaktan uzak durulmalıdır.
 • Klimalı ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Kimyasal kokuların ve tozun olduğu alanların havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Sıcak suda buğu yapılarak solunmalıdır.

Ses Kısıklığı Belirtileri Nelerdir?

 • Kişilerde konuşamama ya da fısıltılı olarak konuşma varsa
 • Ses tellerinde kasılma varsa
 • Boğaz ağrısı varsa
 • Yutma güçlüğü varsa, ses kısıklığı olma olasılığı yüksektir.

Ses Kısıklığı Tanısı Nasıl Konur?

Bunun çok sayıda sebebi olduğundan, öncelikle hastanın öyküsü dinlenir. Daha sonra hastanın kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Ses kısıklığının ne kadar süredir devam ettiği, tedavinin şeklini belirleyecektir. Ses ölçümü yapılıp, sesin kalitesi ve kapasitesi değerlendirilir. Hastada larenjit, nodül, polip ve kist gibi hastalıklar tetkik gerektirmeden teşhis edilebilir. Hastalara uygulanan tetkikler arasında; akciğer grafisi, sinüzit filmleri, alerji testleri, tümör varsa biyopsi yapılması, gırtlak bölgesinin incelenmesi, ses teli felcinde beyinle ilgili filmler, metabolik hastalıkların araştırılması gibi araştırmalar yapılır. Bunların sonucuna göre hastalar nedenine göre uygun doktora yönlendirilir.

Ses Kısıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu rahatsızlığın tedavisinde öncelikle sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Hastalık tespit edilirse, tedavi edilmelidir. Viral veya bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlar ilaçla tedavi edilir. Ses tellerinde nodül olması halinde ses eğitimi yapılmalıdır. Tedavi sağlanmazsa cerrahi yöntemle lezyon yerinden çıkarılmalıdır. Ses teli felcinde farklı etkenler olduğundan, buna uygun tedavi uygulanmalıdır. Ses kısıklığında neden reflü ise mide asidinin kaçmasını önleyecek tedavi uygulanır. Gırtlak kanserinde genellikle ameliyatla tedavi uygulanır. Küçük nodüllerde ışın tedavisi fayda sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanması Neden Olur?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

Ateş Nasıl Düşürülür Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateş Nasıl Düşürülür Ateş Düşürme Yöntemleri

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Güncel

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz Ağrısı Bulaşıcı mı?

Boğaz Ağrısı Bulaşıcı mı?

Boğaz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğaz Ağrısı Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Ağrısı

Hamilelikte Boğaz Ağrısı