Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
11 Temmuz 2024

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Hemen herkes gibi zaman zaman boğaz ağrısından şikâyet ettiğimiz anlar olmuştur. Boğaz ağrısının en yaygın nedenleri arasında soğuk algınlığı ile gribi oluşturan mikroplar ve virüsler tarafından oluşur. Çok bulaşıcıdırlar ve genellikle kış aylarında salgın yaparlar. Çoğunlukla bakteriler strep, mikoplazma ya da virüsler soğuk algınlığı, enfeksiyöz monoükleoz gibidir. Vücudun kendi yaptığı mücadele sonucu ile bu hastalıktan yaklaşık on gün süre içerisinde iyileşir. Boğaz ağrısı sırasında görülen gıcık ve gıdıklanma hissi, tahriş, nefes alırken ya da öksürürken boğazda bir yanma ve kuruluk hissi, boyunda incinme gibi boğaz ağrısı belirtilerini oluştururlar. Bazen buna bademciklerin iltihabı da eklenebilir. Böyle durumda yutkunurken ya da bir şey yutarken ağrıya neden olur. Genelde ateşle beraber baş ağrısı da eklenir. Bu gibi rahatsızlıklarda C vitamini yüksek içecekler, yumuşak yemekler ve sulu besinlerden yararlanmak faydalı olur. Virüslerin neden olduğu boğaz ağrısı ise burun akıntısı, kaşıntı, hapşırık, vücutta kırgınlık ve ağrı ile yüzlerce türü olan virüsün biri, bu hastalığı başlatan virüsler olup bunlar, alerji, odada havanın kuruluğu ve diğer tahriş ediciler rahatsızlığın ilk aşamasıdır. Ancak, boğaz ağrısına ne iyi gelir yazımızda sizlere iyi gelecek doğal uygulamaları sunabilmek için hazırladık.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Uygulamalar

Limon ve su; bu şişmiş olan boğaz dokularınızın büzülmesine yardımcı olan ve virüsler ile bakteriler için de asitli bir ortam sağlayacaktır. Hazırlanışı; Bir bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Her gün bir su bardağı içilmesi tavsiye edilir.

Limon ve zencefil; İçerisine balı da ilave edersek, bal boğazınızı kaplayacak ve antibakteriyel bir ortam oluşturacaktır. Hazırlanışı; Yarım su bardağı sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı toz zencefil ile bal ve yarım limon suyunu ekleyin. Hepsini karıştırdıktan sonra gargara yapın.

Acı sos ve su; Acı biberin içerisindeki, capsicum madde ağrıyı azaltmaya ve iltihapla savaşmaya yardım ediyor. Hazırlanışı; 1 su bardağı sıcak suyun içerisine 5 parça acı kırmızı biber veya sosu ekleyin. Boğazda yanma olacaktır, ama her 15 dakikada yapılır ise faydalı olacaktır.

Adaçayı ve su; Boğaz ağrısı ve öksürükte etkilidir. Anti mikrobiyal ve anti inflamatuar özelliği ile boğazın iltihaplanmasını önler. Hazırlanışı; 1 çay kaşığı adaçayı, yarım çay kaşığı sap, fincanın yarısı kadar kahverengi şeker ile beyaz sirke karıştırıp, gargara yapın.

Safran ve su; bu sarı baharat bir antioksidan özelliği bulunan ve birçok ağır hastalıkta güçlü etkiye sahiptir. Hazırlanışı; Boğaz ağrısı için yarım çay kaşığı safranı ve yarım kaşığı tuzu bir su bardağı sıcak suyun içerisinde karıştırıp, gargara yapın.

Karanfil çayı; Karanfilin genelde boğaz ağrısını hafifletici ve iyileştirici özelliğine sahip, antibakteriyel ve anti inflamatur bulunur. Hazırlanışı; Bir bardak suyun içerisine 1-3 çay kaşığı toz karanfil veya karanfil tohumu ilave edilip karıştırılır, ardından gargara yapın.

Domates suyu; Boğaz ağrısına iyi gelen ve içeriğinde iyileştirici maddeler bulunan ve Likopenin antioksidan özelliğine sahiptir. Hazırlanışı; Yarım su bardağı domates suyu ve 10 damla acı biber sosu karışımıyla gargara yapın.

Yeşil çay; Doğal yöntemi olarak enfeksiyonlara karşı savaşan bu yeşil çay boğaz ağrısında çok kuvvetlidir. Boğazınıza yerleşen bir bakteriyi öldürmek için yeşil çay hazırlayın, bir yudum ağzınıza alın ve gargara yapın.

Meyan kökü ve su; Meyan kökleri ile boğaz ağrısını azaltan ve öksürüğe sebep olan balgamı da önler. Hazırlanışı; Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı meyan kökü şurubu veya tozunu ekleyip gargara yapın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

KULLANICI

02 Mayıs 2024 Perşembe

bir çay bardağı sıcaak suyun yarısına limon ekleyin ve boğazınızda bekleterek için gerçekten iyi geliyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Teşekkürler KULLANICI, bu tarifi deneyeceğim. Limonlu sıcak suyun boğaz ağrısına iyi geldiğini duymuştum. Senin de tavsiye etmenle birlikte denemek için sabırsızlanıyorum. Umarım benim de işime yarar!

2. Cevap
cevap

Cumhur

Özellikle soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonlarına da iyi gelen limonlu ılık suyu bizdetavsiye ederiz. Doğal yollarla ilaç almadan hafif hastalıklarınızı bu yöntemle iyileştirebilirsiniz. İyi günler

soru

güneş

24 Nisan 2024 Çarşamba

Bademciğim şişmiş ve ağzım yara olmuş bide diş etim şişmiş acaba ne iyi gelir gerçekten çok kötüyüm yutkunamıyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Güneş, yaşadığın rahatsızlık gerçekten zor olmalı. Bu tür durumlar için sıcak tuzlu su ile gargara yapmak, ağız içi yaralarına iyi gelebilir. Aynı zamanda, bol su içerek ve sıvı gıdalar tüketerek boğazını rahatlatabilirsin. Eğer şikayetlerin devam ederse bir doktora başvurman en iyisi olacaktır. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Mihrican

Bademdik şişmesi enfeksiyon yara soğuk su içmekten meydana gelmiş olabilir. Ağız içinde çıkan yaralarda ise genellikle vitamin eksikliği düzensiz beslenmeden dolayı oluşur. Bu durumdan kurtulmak için ılık su, çorba tüketimi ve meyve tükeyimi özellikle çeşitli vitaminler açısından önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Güncel

Anjin Belirtileri ve Tedavisi

Anjin Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz Kuruluğu Nedenleri

Boğaz Kuruluğu Nedenleri

Hamilelikte Boğaz Ağrısı

Hamilelikte Boğaz Ağrısı

Boğaz Kültürü Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Boğaz Kültürü Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri