bogazagrisi.gen.tr https://www.bogazagrisi.gen.tr Boğaz Ağrısı, Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bogazagrisi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 29 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Boğazda Tahriş https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogazda-tahris.html Tue, 20 Nov 2018 22:12:54 +0000 Boğazda tahriş, farenjit olarak bilinen boğaz hastalığı yutakta meydana gelen iltihaplanma nedeniyle oluşur. Yutakta meydana gelen iltihaplanma boğaz ağrısı ile kendini gösterir. Boğaz tahrişi bazı faktörlerden dol Boğazda tahriş, farenjit olarak bilinen boğaz hastalığı yutakta meydana gelen iltihaplanma nedeniyle oluşur. Yutakta meydana gelen iltihaplanma boğaz ağrısı ile kendini gösterir. Boğaz tahrişi bazı faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu ile alakalı gelişen hastalıklar nedeniyle meydana gelebileceği gibi, toz, ısı gibi faktörlerden dolayı da oluşabilir. Boğaz tahrişi küçük büyük her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olsa da daha çok 4-7 yaş arası çocuklarda görülür. Ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Boğaz tahrişine sebep olan en önemli faktör virüslerdir. Hastalık bakteri nedeniyle gelişmişse hastalığa yüksek ateş eşlik eder. Farenjit çoğu zaman hiç müdahale etmeden kendiliğinden geçmesi beklenir. 3-10 gün içinde hastalık kendiliğinden iyileşebilir. Boğaz tahrişi akut ve kronik olmak üzere iki şekilde gelişir. Her iki tür birbiri ile tamamen farklıdır. Boğaz tahrişi aniden ve şiddetli iltihaplanma şeklinde gelişmişse akut, hafif seyrediyor ve uzun sürüyorsa kronik olarak değerlendirilir.

Akut olarak gelişen boğaz tahrişinde yaşanan şikayetler sadece boğaz ile sınırlı değildir. Boğazda yanma, kuruma, ağrı, ses kısıklığı, halsizlik, ateş, burun akması gibi şikayetler aynı anda görülebilir.

Kronik gelişen boğaz tahrişinde hastada ateş görülemez. Yutkunmada güçlük, boğaza bir şey takılıyormuşçasına öksürük, boğazı temizleme isteği ortaya çıkabilir.

Boğazda tahriş nedenleri

Bakteri ve virüsler: Üst solunum yolu ile alakalı gelişen hastalıklar ile birlikte akut boğaz tahrişi ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığına sebep olan virüsler akut boğaz tahrişine sebep olabilir.

Reflü: Çoğu kişinin maruz kaldığı reflü, mide asitlerinin yemek borusuna kaçması nedeniyle ortaya çıkar. Dolayısı ile boğazda tahriş meydana gelir. Boğazda yaşanan uzun süreli tahriş farenjite yol açar.

Burun tıkanıklığı: Burun kemiğinin eğri olması, geniz eti gibi nedenlerden dolayı burun tıkanabilir. Burun tıkandığı zaman hasta ağız yolu ile nefes almaya başlar. Bu durum boğaz da kuruluk beraberinde tahrişe neden olur.

Alerjenler: Polen, hayvan tüyleri gibi pek çok alerjen boğazda tahrişe neden olabilir.

Sigara ve alkol: Sigara içmek tek başına boğazda tahrişe neden olabileceği gibi sigara içilen ortamlarda bulunmak da boğaz da tahrişe neden olabilir.

Boğaz tahrişinde yaşanan belirtiler

Boğaz tahrişinin en önemli belirtisi boğaz ağrısıdır. Boğaz ağrısı ile beraber;

 • Yüksek ateş
 • Yutkunma zorluğu
 • Geniz akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Boğazda kızarıklık
 • Eklem ağrısı
 • Halsizlik
 • Kas ağrısı
 • Ses kısıklığı
 • Öksürük
 • Kulak ağrısı
 • Lenf bezlerinde şişme görülebilir.

Boğaz tahrişi riskini arttıran faktörler nelerdir

 • Soğuk hava
 • Sigara içmek ya da sigara dumanı solumak
 • Alerjenler
 • Sürekli tekrarlayan sinüs enfeksiyonları

Boğazda TahrişBoğazda tahriş tedavisi

Boğaz tahrişi ya da boğaz ağrısı şikayeti nedeniyle ilk olarak bir doktora başvurulmalıdır. Bu sayede olası komplikasyonlar doğru bir tanının ardından engellenmiş olur. Boğaz tahrişinde antibiyotik kullanımına genellikle yer verilmez. Fakat hastada ciddi bir enfeksiyon söz konusu ve bağışıklık sistemi zayıflamışsa antibiyotiğe ihtiyaç duyulabilir. Boğaz ağrısı gibi şikayetleri azaltmak adına ağrı kesici ya da ateş düşürücüler reçete edilebilir.

Boğazda tahrişe ne iyi gelir

 • Boğazda tahrişi hafifletmek ve rahatlamak için kurutulmuş kedi otu saçakları iyice ezilir. Saçaklar uygun bir demlikte 10 dakika boyunca kaynatılır ve ardından süzülür. Süzülen bitki suyu bal ile karıştırılarak günde bir fincan olacak şekilde hastalık boyunca içilir.
 • Adaçayı]]> Boğaz Ameliyatı https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 20:04:42 +0000 Boğaz ameliyatı, iki nedenden dolayı yapılmaktadır. Birincisi tonsillit yani bademcik iltihabı durumunda ameliyat yapılırken, diğeri ise adenoid yani geniz eti iltihabı veya büyümesi durumlarında ameliyata karar verilir. Boğ Boğaz ameliyatı, iki nedenden dolayı yapılmaktadır. Birincisi tonsillit yani bademcik iltihabı durumunda ameliyat yapılırken, diğeri ise adenoid yani geniz eti iltihabı veya büyümesi durumlarında ameliyata karar verilir. Boğaz ağrıları genellikle mevsimsel hastalıklardır. Özellikle kış dönemlerinde boğazların üşütülmesiyle boğazlarda sık sık şişme meydana gelebilir. Bu da boğaz ağrısı yapar. Genellikle boğaz ağrısı çocuklarda daha sık görülmektedir.

  Boğaz Ameliyatının Bir Çeşidi Olan Bademcik Ameliyatı

  Antibiyotikler sayesinde çoğu zaman bademcik ameliyatına gerek olmadan bademcik iltihabı geçirilebilmektedir. Fakat sık tekrarlayan bademcik iltihabı durumunda doktorların değerlendirmesi faydalı olacaktır. Çünkü bademcikler, boğaz yoluyla alınan bakteriler ve mikroplarla mücadele ederek bağışıklık sistemine destek vermektedir. Bademciklerin alınmasıyla boğazda savunma mekanizması zayıflayacaktır.

  Boğaz Ameliyatı

  Doktorunuz boğazınızı muayene ettikten sonra aşağıdaki durumlardan biriyle karşılaştığı taktirde bademcik ameliyatına alınmasına karar verebilir:

  • Son bir yılda yedi defa, son iki yılda yıl başına beşer defa veya son üç yılda yıl başına üç defa veya bu rakamlardan daha sık ateşli bademcik iltihabı geçirdiyseniz.
  • Kuşpalazı mikrobu taşıyıcıysanız
  • Bademciğe bağlı orta kulak iltihabı yaşıyorsanız
  • Kalp kapak bozukluğunuz varsa doktorunuz bademcik ameliyatına karar verebilir.

  Boğaz Ameliyatının Bir Çeşidi Olan Geniz Eti Ameliyatı

  Geniz eti burun gerisinde yerleşmiş ve bademciklere benzer işlevi olan bir dokudur. Geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması durumunda doktorunuz geniz eti ameliyatına karar verebilir. Doktorunuz iltihaplı geniz etini ilk önce antibiyotiklerle tedavi etmeye başlar. Şayet geniz eti iltihaplı değilse ve hasta çocuksa ilk etapta boğaz ameliyatı düşünülmez ve doktorunuz bir süre beklemeyi tavsiye eder. Çünkü çocuklarda bir miktar büyümesi normaldir ve zamanla eski haline döner. Hasta erişkin bir bireyse ameliyata karar verilir.

  Doktorunuz sizde aşağıdaki belirtilerin bir veya birkaç tanesini aynı zamanda görürse geniz eti ameliyatını önerir:

  • Uyku apnesi
  • Nefes alma güçlüğü
  • Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
  • Konuşma bozukluğu
  • Sık tekrarlayan orta kulak iltihaplanması
  Boğaz Ameliyatı Nasıl yapılır

  Boğaz ameliyatları ortalama 30 -40 dakika süren kolay bir ameliyattır. Erişkin bireylerde genel anestezi veya lokal anestezi eşliğinde yapılırken çocuklarda korkmamaları ve rahat durmaları için genel anestezi ile yapılmaktadır. Bademcik ameliyatı cerrahi müdahale ve lazer yöntemiyle yapılırken geniz eti ameliyatı sadece cerrahi yöntemle yapılabilmektedir. Bu ameliyatlar kısa süren basit ameliyat olmasına rağmen ameliyat sonrası oldukça dikkat edilmeli ve bir süre kan gelmesi normaldir. Hasta 10 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

  ]]>
  Ses Telleri https://www.bogazagrisi.gen.tr/ses-telleri.html Thu, 22 Nov 2018 19:44:40 +0000 Ses telleri, (plica vocalis) gırtlak ortasında ve gırtlak boşluğunda bulunan ve mukoza salgılayan zar katmanıdır. Ses oluşumu için en önemli organdır. Sesler nefes alıp verilirken akciğerden çıkan havanın ses t Ses telleri, (plica vocalis) gırtlak ortasında ve gırtlak boşluğunda bulunan ve mukoza salgılayan zar katmanıdır. Ses oluşumu için en önemli organdır. Sesler nefes alıp verilirken akciğerden çıkan havanın ses telleri arasından geçerken titreşmesi sonucu oluşur. Gırtlaktan çıkan sesin frekansı çıkacak sesin perdesini belirler. Ses telleri kadın ve çocuklarda hem kısa hem de ince olduğu için daha tiz çıkarken erkeklerde daha uzun olduğu için daha kalın çıkar. Ses tellerinde meydana gelen rahatsızlık ve patoloji sonucu ses kısıklığı gibi farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

  Şimdi ses telleri hastalıklarına değinelim.

   Akut Viral Larenjit

  • Sebebi: Özellikle burun ve para nazal sinüslerde meydana gelen iltihaplanmalar sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Akut viral larenjit damlacık yoluyla bulaşır ve bu hastalığa en sık adeno virüs ve influenza virüs sebebiyet vermektedir. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte kış aylarında daha sık görülür.
  • Teşhisi: Bu hastalığın temel şikayetleri seste olan kısılma ve boğaz ağrısıdır. Muayene esnasında ses tellerinin beyaz görünümden uzaklaştığı ve kabardığı görülür. 
  • Tedavi: Tedavi yöntemleri istirahata ve yasaklamalara yöneliktir. Sesin dinlendirilmesi, buhar inhalasyonu ve sigara, alkol ve soğuk içecek ve besinlerin yasaklanmasıyla kendiliğinden düzelir. Bazı durumda bu uygulamalar yeterli olmayabilir ve antibiyotik ve mukolotik ajanlarla desteklenebilir.

  Ses Telleri Kronik Laranjit

  • Sebebi: Üst solunum yolu enfeksiyonları, sigara, endüstriyel gazlar, sesin aşırı yüksek dozda kullanımı, alkol, reflü gibi sebepleri olmakla beraber genellikle sebebi pek bilinmez.
  • Teşhis: Hastalarda hafif öksürük ve ses kısıklığı şikayeti olur. Bu rahatsızlık bazen yavaş yavaş başlayabileceği gibi bazen de aniden gelişebilir. Muayene esnasında ses tellerinin pembe ve kırmızıya döndüğü görülür. Bu durumda gırtlak biyopsisi yapılması gerekir. 
  • Tedavi: Ses istirahati, sigara ve alkol yasağı ile birlikte bazı medikal tedaviler yapılır ve kısa süre içerisinde iyileşir. Ses telleri üzerinde beyaz lekeler bulunuyorsa mutlaka biyopsi alınmalı ve sonuca göre tedavi edilmelidir.

  Vokal Nodül

  • Sebebi: Yetişkin ve çocuklarda görülen en sık ses kısıklığı hastalığıdır. Vokal nodül denen ses telleri rahatsızlığı erkek çocuklarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Sanatçı, öğretmen veya opera sanatçılarında sıklıkla görülür. Titreşimin uzadığı ve çok güçlü olduğu zaman vokal kıvrımın membranöz veya titreşen kısmın orta noktasında ödemle birlikte vasküler konjesyon gelişir. Bu ödem zamanında alınır ve ilerlemesine engel olunursa hastalığı atlatma süreci daha kısa olur.
  • Teşhis: nefes almada artış gözlenir. Sesteki esneklik kaybolur ve sesin kabalaştığı izlenir. Bu hastalığa yakalanan kişiler uzun süre seslerini kullanıyorlarsa boyun önünde ağrı hissi gelişebilir. Tıbbi tedavi metodu endoskopidir. Yapılan endoskopide vokal kıvrımın1/3’lük kısmında ve her iki taraflı kabalaşmalar görülür. Nodülün boyu, simetrisi, rengi ve şekli değişiklik gösterir.
  • Tedavi: Sesin zorlanmasından kaynaklı oluşan nodüllerde en etkili yöntem ses terapisidir. Bu yöntem çoğu durumda tek başına yeterli olabilir. Ses terapisinin yetmediği durumda cerrahi girişim uygulanır.

  Vokal Polip

  • Sebebi: Bu tür hastalık özellikle gürültülü ortamda çalışan kişilerin aniden sesini aşırı yükseltmesiyle olur. Aynı zamanda çok sinirli kişilerin aniden seslerini yükselterek bağırıp-çağırması sonucu ortaya çıkabilir. Vokal kıvrımın içindeki damarın yırtılması son]]> Boğaz Kültürü https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-kulturu.html Fri, 23 Nov 2018 09:53:04 +0000 Boğaz kültürü, bademcik ile yutak bölümünde oluşan bakterilerin anlaşılmasına ve bölgede olduğu belirlemeye yönelik yapılan testtir. Boğazda hastalık, bademcik iltihaplanması vs. durumlar olmasa bile boğaz kısmında her zam Boğaz kültürü, bademcik ile yutak bölümünde oluşan bakterilerin anlaşılmasına ve bölgede olduğu belirlemeye yönelik yapılan testtir. Boğazda hastalık, bademcik iltihaplanması vs. durumlar olmasa bile boğaz kısmında her zaman görülmesi olağan olan bazı bakteriler bulunmaktadır. Bu duruma tıp içerisinde boğaz florası adı verilir ve görülen bu bakteriler boğaz kültürü testinde çıkmaz. Testte aranan bakteri 'A grubu beta hemolitik streptokok'' bakterisidir. Herkes de görülmesi mümkün olan bu bakteri kişiler de zamanla kalp, böbrek ve eklem hastalıklara yol açabiliyor. Bunun için bakterinin erken teşhisini koyabilmek adına boğaz kültürünün yaptırılmasın da fayda olacaktır.


   Boğaz Kültürü Nasıl Uygulanır

   Uygulaması oldukça kolay olan boğaz kültürü, rahatlıkla gün içerisinde herkese uygulanabilir. Bunun testin uygulanması için gerekli olan tek şek steril olan ve tıbbı işlemlerde kullanılan ucu pamuklu bir çubuk... Bu çubuğun pamuklu olan kısmı bademcik ve yutak bölümüne sürülüp o bölgeden pamuklu kısım ile örnek alınır. Pamuğun ucunda olan sıvı bekletilmeden laboratuvara gönderilir ve uygun besi yerlerinde değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sırasında uzmanlar alınan örnekte bakterinin üretilip üretilmediği kontrol edilir. Eğer kişide bakteri görülmüş ise bu bakterinin türüne bakılır ve bakteri hangi ilaca-antibiyotiği karşı savunmasız kalıyorsa kişiye o ilaç verilir. 

   Boğaz Kültürü
   Boğaz Kültürü Hangi Durumlarda Uygulanır

   Boğaz kültürü kişilere her zaman yapılmayabilir. Nedeni ise olası bir boğaz iltihabının gerçekleşmesi halinde doktorlar zaten antibiyotik kullanımını önerir. Doktorların antibiyotiğe hemen başlamasının nedeni kültürün geç çıkmasıdır. Boğaz kültürü testi genelde 48 saat içerisinde çıkmaktadır ve bu süre bazı hastalar için çok uzun olabilir. Doktor kişinin durumuna bakar ve eğer durumu ağır ise testin çıkmasını beklemeden hemen ilaç tedavisine başlayabilir. Beta bakterisi her antibiyotiğe karşı neredeyse savunmasız kalabiliyor. Antibiyotiğe karşı dayanamayan bu hastalık çoğu zaman kültür gerektirmiyor. Ancak maliyeti oldukça düşük olduğu için boğazında hangi bakterinin gezdiğini örmek isteyen herkes rahatlıkla yaptırabilir. Ancak boğaz kültürü testinin yaptırılıp yaptırılmaması hakkında karar doktora bırakılmalıdır. Eğer doktor uygun görürse ve sizin isteğiniz de kültürün yaptırılmasından yanaysa bir kaç dakika içerisinde yaptırabilirsiniz. Boğaz kültürün yapılması çok kısa bir zaman alsa da testin çıkma süreci biraz uzun olmaktadır. 
   ]]>
   Anjin https://www.bogazagrisi.gen.tr/anjin.html Sat, 24 Nov 2018 05:40:29 +0000 Anjin, her yaştan kişiyi etkisi altına alabilen, boğazda iki tarafta bulunan tonsil veya bademcik denilen dokularda oluşan iltihapla yaşanan bir rahatsızlıktır. Tıpta tonsilit olarak adlandırılır. Tonsilit bademcik en Anjin, her yaştan kişiyi etkisi altına alabilen, boğazda iki tarafta bulunan tonsil veya bademcik denilen dokularda oluşan iltihapla yaşanan bir rahatsızlıktır. Tıpta tonsilit olarak adlandırılır. Tonsilit bademcik enfeksiyonu anlamına gelmektedir. Tedavi edilmediği zaman, hastalarda daha ciddi sorunlara neden olabilir. Rahatsızlık akut, subakut ve kronik olarak üç farklı şekilde yaşanabilir. Akut olanlar bakteri ya da virüsle bulaşır. Subakut olan Actinomyces bakterisiyle bulaşır ve 3 haftadan 3 aya kadar etkili olur. Kronik olanlar tedavi edilmediğinde, uzun süre etkisini devam ettirir ve bakterilerle bulaşır. Virüsler ve bakterilerin etkisiyle oluşan anjinde, bakterilerle oluşanlar her zaman daha ciddi yaşanır.

   Anjin belirtileri nelerdir

   Rahatsızlık boğazda hissedilen acı ve yaralarla yaşanır. Bazı durumlarda kulaklarda ağrı ve boyun tutulmasına neden olabilir. Hastada acı veren yutkunma, ateş, baş ağrısı, ses değişmesi, ürperme gibi etkiler gösterebilir. Boğazda kaygan, kırmızı ve şiş dokunun üstünde beyaz, kabuksu lekeler oluşur. Servikal lenf düğümünde bile şişkinlikler olabilir. Ağızda koku oluşabilir. Küçük çocuklarda kusma, bulantı ve karın ağrısı oluşabilir. Bademcikler solunumla giren mikroplara karşı bağışıklık sistemini koruyan bariyer görevi yaparlar. Vücutta ilk reaksiyonu verir, mikroplarla savaşan alyuvar hücreleri içerir. Ergenlikten sonra bademciklerin bu rolü azalır.

   Anjin

   Anjin türleri nelerdir

   • Kırmızı anjin: Virüs ya da bakterilerle bulaşır.
   • Streptokok anjini: Bu tür anjinden sonra orta kulak iltihabı ile böbrek hastalığı oluşabilir. Bu anjin bazı durumlarda akut eklem romatizması ya da kızıl başlangıcı olabilir. Bu yüzden antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
   • Beyaz anjin: Bu anjinde boğazda beyazımsı, fibrinli yalancı zarlarla karakterizedir. Çoğunlukla streptokok gibi mikroplarla bulaşır. Difteri nadir beyaz anjin sebebidir. Tanısı bakteriyolojik muayene ile konur.
   • Ülserli anjin: Bu iğsi basillerle spiroketlerin beraber yaptığı anjin türüdür. 

   Anjin rahatsızlığı için risk faktörleri nelerdir

   Çocukları ve gençleri sıklıkla etkileyen anjin, bakteri ve virüslerin kolay yayıldığı kalabalık ve kötü havalandırılan ortamlarda daha rahat bulaşır. Bunun dışında sigara içmek ve sigara içilen ortamlarda bulunmak, kötü beslenme, yorgunluk, stres, burun tıkanıklığı nedeniyle kronik ağız solunumunun olması, bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan hastalıklar, bağışıklığı baskılayan ilaçların kullanılması anjin için risk oluşturur. Dondurma ve soğuk içeceklerin rahatsızlığın oluşumundaki etkisi kesin olarak belirlenmemiştir. Soğuk etkisinin damarları daraltması, lokal direncin etkilenmesi ve mikropların yerleşerek çoğalması için zemin hazırlayabilir. Bu nedenle hassas yapısı olan kişilerin soğuk besinleri küçük lokmalarla ve ağızda bekleterek tüketmesi gerekir.

   Anjin tedavisi nasıl yapılır

   Akut bir rahatsızlık yoksa, penisilin ya da antibiyotik tedavisiyle anjin tedavi edilebilir. Virüsten kaynaklanan anjinlerde özel bir bakım gerekir. Kronik bir durum varsa, ameliyat uygulanır. Bu tedavi yapılan hastalarda akşam yemekleri daha erken saatlerde yenmelidir. Yatmadan önce hastaya süt verilebilir. Süt bağışıklık sistemini güçlendireceğinden, tedavinin daha başarılı olmasını sağlar. Hastaya uygulanan kan tetkikleri, boğaz kültürü ve hızlı streptokok testleri sayesinde antibiyotik tedavisine karar verilir. Bu tedavi en az on gün süreyle devam etmelidir. Erken kesilirse hastalığın yayılmasına, yenilemesine ve komplikasyonların oluşmasına neden olabilir. Ateşin düşürülmesi, ağrının giderilmesi, sıvı alımının sağlanması, dinlenme gibi etkenler tedavide genel uygulamalardır. Hastaların yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekir. Bu tedavide oldukça önemlidir. Hastalığa neden olan mikropların b]]> Ateş Nasıl Düşürülür https://www.bogazagrisi.gen.tr/ates-nasil-dusurulur.html Sun, 25 Nov 2018 01:35:24 +0000 Ateş nasıl düşürülür, ateş olması gereken vücut ısısının yüksek olması anlamını taşımaktadır. Yetişkinlerde de ateş yükselmesi olsa da, daha çok çocuklarda etkili olur. Vücudun normal ısısı yaşla, ge Ateş nasıl düşürülür, ateş olması gereken vücut ısısının yüksek olması anlamını taşımaktadır. Yetişkinlerde de ateş yükselmesi olsa da, daha çok çocuklarda etkili olur. Vücudun normal ısısı yaşla, genel sağlık durumuyla, bedenin hareketliliğiyle, giysilerin etkisiyle artabilir. Vücudun ısısı sabahın erken saatlerinde daha düşük olurken, akşam üzeri ve akşam saatlerinde daha yüksek olabilir. Vücudun normal ısısı 38 derece olarak kabul edilir. Kabul edilen eşik değer, vücut ısısının hangi bölgeden ölçüldüğüne göre değişim gösterebilir. Çünkü koltuk altından yapılan ateş ölçümlerinde 37-37,3 derece eşik değer olarak kabul edilirken, ağızdan ya da rektal olarak yapılan ölçümlerde 38-38,3 derece eşik değer olarak alınmaktadır. Bunun doktorla paylaşılması gerekir. Ateşin düşürülmesi kararında bunlar etkili olabilir.

   İnsanlarda ateşin yüksek olması genellikle vücudun bir enfeksiyonla mücadele ettiğini gösteren etkendir. Vücutta virüs ya da bakteri kaynaklı enfeksiyon olması halinde, vücut normal ısısını yükseltmekte yani ateşle karşılık vermektedir. Bu sebebin bilinmesi oldukça önemlidir. Çünkü alınacak önlemlerde bunun rolü büyüktür. Bu durumlarda ateş bir hastalık olarak kabul edilmemekte, sadece bir belirti olarak görülmektedir. Ateşin olması halinde hastaya hemen antibiyotik tedavisine başlanması gerekmez. Öncelikle bunun sebebinin bilinmesi ve araştırılması gerekir.

   Ateş yükselmesi kendini nasıl belli eder

   Ateşin olması vücudun enfeksiyonla savaştığının bir göstergesidir. Bu kişinin bağışıklık sisteminin çalıştığını ve bu tepkiyi vererek enfeksiyondan kurtulmak istediğini anlatan bir işarettir. Ateşin yükselmesi durumunda kalp hızında artış gözlenir. Yanaklarda kızarma ya da vücudun terlemesi gibi etkiler oluşur. Hasta kendisini iyi hissetse de, enfeksiyon hastalığının etkileri görülür. Kulaklarda kızarma, boğaz ağrısı, cilt döküntüsü ya da karın ağrısı gibi şikayetler olur. Bu belirtiler ateşin neden yükseldiği hakkında bilgiler vermektedir.

   Ateş Nasıl Düşürülür

   Ateş nasıl düşürülür

   Küçük yaştaki hastalarda ateşe eşlik eden havale etkisi olabilir. Çocuklarda ateşin hafif yükselmesi durumunda, fazla huzursuz olmasına neden olan bir durum yoksa geçmişte ateşli bir havale geçirmediyse, aktivitelerini engelleyecek kadar ateş yükselmesinden etkilenmemişse, doktora gitmeden önce evde ateşin düşmesi için bazı tedbirler alınabilir. Bunlar;

   • Serin bir ortamda tutulması
   • Giysilerin hafif olması
   • Meyve suyu, su gibi sıvı almalarının sağlanması
   • Fazla hareket etmelerine engel olunması
   • Ateş düşürücü parasetamol ya da ibuprofen verilebilir, ancak kusma varsa verilmemelidir.
   • Ateş olması halinde aspirin kullanılmamalıdır. Aspirin mide bağırsak kanamasına ve midede rahatsızlığa neden olabilir
   • Ateşin düşmemesi durumunda, ılık suyla ıslatılan sünger yada bezle vücudun silinmesi gerekir. Suyun ciltten buharlaşması ateşin düşmesine etkili olur. Ancak bunun için soğuk su kullanılmamalıdır. Bu hastanın üşümesine neden olacağından, ateşin daha çok yükselmesini sağlayacaktır.

   Ateş düşürülürken yapılan hatalar

   • Ateşi olan hastanın üzerini örtmek kesinlikle hatalıdır. Bu hastanın havale geçirmesine bile sebep olabilir. Bunun yerine ortamın ısısı düşürülmelidir.
   • Hastanın ateşi olduğunda, yanındakilerin sakin olması hata yapılmasını önleyecektir.
   • Vücudun normal ısısı olan 38 dereceden daha yüksek ateşte, kusma, öksürük, ishal gibi etkenlerin olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir.
   • İçinde sirke ya da aspirin ezilen soğuk suyla hastanın silinmemesi gerekir. Bu ateşin düşmesini engellemektedir.
   • Hastanın vücuduna sirke ya da alkol sürülmemelidir. Bunlar damarları önce genişleterek, daha sonra daraltarak etki yaptığından, ateşin daha fazla yükselmesine neden olur.
   • Ateşli hastalıklarda aspirin kullanmak yanlıştır. Ses Kısıklığı https://www.bogazagrisi.gen.tr/ses-kisikligi.html Sun, 25 Nov 2018 08:17:39 +0000 Ses kısıklığı, sesin tam olarak ya da kısmi şekilde kaybını anlatan bir durumdur. Bu halde olan bir kişi normalden ince, kaba, çabuk yorulan, çatallı, sürekli kısılma özelliği gösteren, fısıltı tarzında, baz Ses kısıklığı, sesin tam olarak ya da kısmi şekilde kaybını anlatan bir durumdur. Bu halde olan bir kişi normalden ince, kaba, çabuk yorulan, çatallı, sürekli kısılma özelliği gösteren, fısıltı tarzında, bazen de hiç çıkmayan bir sese sahip olabilir. Farklı sebeplere bağlı olarak bu sorun yaşanabilir. Bunun uzun süreli devam etmesi halinde mutlaka sebeplerinin belirlenmesi gerekir. Akciğerlerden gelen hava gırtlaktan geçerken ses tellerini titreştirdiğinden, sesin oluşumu sağlanır. Bu ses yutak, diş, dil, dudaklar, sinüs ve burunda işlenerek şekillendirilmektedir. Ses telleri ağız yutakta ve devamında gırtlakta bulunur. Sesin oluşumunu sağlayan yapılarda oluşan rahatsızlıklar ses kısıklığına neden olabilir. Bunlar basit enfeksiyonlardan, kanser hastalığına kadar çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ses kısıklığı kendi başına bir hastalık değil, sadece bir belirtidir. Ancak çok iyi gözlemlenmesi gerekir.  

    Ses kısıklığı sebepleri nelerdir

    Ani (akut) ses kısıklığı sebepleri: Ani gelişen larenjit yani gırtlak iltihabı, sesin hatalı kullanılması, sesin zorlanması, aşırı sigara içilmesi ya da dumanına maruz kalınması akut ses kısıklığına neden olabilir.

    Müzmin (kronik) ses kısıklığı sebepleri: Bunun sebepleri arasında ses tellerindeki kist, nodül ve polipler, gırtlak ve çevre dokularda bulunan tümörler, bazı akciğer kistleri, ses tellerinin hareketini sağlayan sinirlerdeki felçler, uzun süreli sigara içilmesinden dolayı oluşan tahriş, mideden kaçan asitle oluşan reflü etkisi, alerji ve sinüs iltihaplarının ses tellerini etkilemesi, psikolojik kökenli ses kısıklıkları yer alır.

    Ses kısıklığı en fazla kimleri etkiler

    Bu sorun gırtlak ya da çevresinde cerrahi bir girişim geçiren kişileri, sesini aşırı kullananları, anksiyete bozukluğu olanları ve gırtlak kanseri açısından risk taşıyan ve ses tellerini etkileyecek sigara gibi alışkanlıkları olanları daha fazla etkilemektedir.

    Ses Kısıklığı

    Ses kısıklığını önlemek için ne yapılabilir

    • Ses telleri aşırı ve yanlış bir şekilde kullanılmamalıdır.
    • Sigara içmekten ve içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
    • Alkol ve kafein tüketiminin azaltılması gerekir.
    • Sesin fazla kullanılması zorunluysa, ses terapistinden sesin kullanılmasıyla ilgili teknikler konusunda destek alınmalıdır.
    • Ses kısıklığı süresince uzun konuşmalardan, telefonla konuşmaktan uzak durun.
    • Klimalı ortamlardan uzak durulmalıdır.
    • Kimyasal kokuların ve tozun olduğu alanların havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
    • Sıcak suda buğu yapılarak solunmalıdır.

    Ses kısıklığı belirtileri nelerdir

    • Kişilerde konuşamama ya da fısıltılı olarak konuşma varsa
    • Ses tellerinde kasılma varsa
    • Boğaz ağrısı varsa
    • Yutma güçlüğü varsa, ses kısıklığı olma olasılığı yüksektir.

    Ses kısıklığı tanısı nasıl konur

    Bunun çok sayıda sebebi olduğundan, öncelikle hastanın öyküsü dinlenir. Daha sonra hastanın kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Ses kısıklığının ne kadar süredir devam ettiği tedavinin şeklini belirleyecektir. Ses ölçümü yapılıp, sesin kalitesi ve kapasitesi değerlendirilir. Hastada larenjit, nodül, polip ve kist gibi hastalıklar tetkik gerektirmeden teşhis edilebilir. Hastalara uygulanan tetkiklerin arasında; akciğer grafisi, sinüzit filmleri, alerji testleri, tümör varsa biyopsi yapılması, gırtlak bölgesinin incelenmesi, ses teli felcinde beyinle ilgili filmler, metabolik hatalıkların araştırılması gibi araştırmalar yapılır. Bunların sonucuna göre hastalar neden göre uygun doktora yönlendirilir.

    Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir

    Bu rahatsızlığın tedavisinde öncelikle sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Hastalık tespit edilirse, tedavi edilmelidir. Viral veya bakterilerden kaynaklı enfeksiyonlar ilaçla tedav]]> Gırtlak Kanseri https://www.bogazagrisi.gen.tr/girtlak-kanseri.html Sun, 25 Nov 2018 14:37:31 +0000 Gırtlak kanseri, vücutta oluşan kanserler içinde % 3 lük bir orana sahiptir. Bu kanserlerin en önemli sebebi sigara kullanımıdır. Erkek hastalarda ve 50 yaşın üzerinde olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Hastal Gırtlak kanseri, vücutta oluşan kanserler içinde % 3 lük bir orana sahiptir. Bu kanserlerin en önemli sebebi sigara kullanımıdır. Erkek hastalarda ve 50 yaşın üzerinde olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Hastaların % 96-98 kadarının sigara kullandığı belirlenmiştir. Son zamanlarda kadınlarda alkol ve sigara kullanımının artması nedeniyle kadınlarda görülme oranı da yükselmiştir. Buna bağlı olarak görülme yaşı da 30 lara kadar inmiştir. Akciğerlerin üzerinde, boğazın altında ve yemek borusunun önünde bulunan gırtlağın görevleri besinlerin akciğere kaçmasını önlemek, nefes almaya ve konuşmaya yardımcı olmaktır. Ses tellerinin olduğu glottis, ses tellerinin üzerindeki supragglottis ve ses tellerinin alt bölümü olan subglottis olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Kanser oluşumu % 60 oranında ses tellerinin üzerindeki kısımda oluşmaktadır.

    Gırtlak kanseri için risk faktörleri

    • Sigara kullanımı
    • Genetik faktörler
    • Kanser öncesi lezyonlar
    • Uzun süren enfeksiyonlar
    • Çevresel ve mesleki etkenler
    • Radyasyon
    • Reflü ve virüs enfeksiyonları
    • Verem, sifilis gibi rahatsızlıklar
    • Sesin kötü kullanımı, kronik larenjit
    • Kullanılan bazı ilaçlar

    Gırtlak kanseri belirtileri nelerdir

    Hastalıkta oluşan belirtiler, tümörün yerleşim yerine göre farklılıklar gösterir. Ses tellerinde başlayan kanserde, ilk olarak ses sorunları ve ses kısılması görülür. Bu yüzden iki haftadan daha uzun süren, ilaç tedavisinin etkili olmadığı ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilerek muayene olunmalıdır. Hastalığın ilerlemesi halinde bulgulara nefes darlığı, kanlı balgam, öksürük gibi belirtiler ilave olabilir. Ses tellerinin üst kısmında olan kanserde yutma eyleminde belirginleşen ve kulağa vuran boğaz ağrısı, konuşmanın değişmesi, boğazda kitle hissi ve nefeste kötü koku gibi belirgin semptomlar oluşur. İlerleyen durumlarda kanlı balgam, nefes darlığı ve ses kısıklığı bunlara eşlik eder. Ses tellerinin alt bölümünde olan  kanserde yani gırtlağın en dar bölümünde nefes borusu daha fazla daralmakta ve nefes darlığı daha fazla ön plana çıkmaktadır. İlerleyen durumlarda kanlı balgam, ses kısıklığı, öksürük gibi belirtiler bunlara ilave olur. Ayrıca hastalarda boyunda lenf bezi büyümesinden şişlik oluşmaktadır.

    Gırtlak KanseriGırtlak kanseri tanısı nasıl yapılır

    Hastalar önce kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Burada ayna (indirekt) veya endoskop (direkt) sayesinde gırtlağın muayenesi yapılmaktadır. Boyunda bir şişliğin olup olmadığı belirlenir. Hastaya kesin tanı koymak için dokulardan alınan parçayla biyopsi yapılır. Hastalığın derecesini ve nerelere yayıldığını belirlemek için, bazı radyolojik incelemeler yapılır. Bu incelemeler arasında bilgisayarlı tomografi BT, manyetik rezonans MR ve ultrason tetkikleri bulunur. Hastalığın başka organları etkileyip etkilemediği konusunda araştırmalar yapılır.

    Gırtlak kanseri tedavisi nasıl yapılır

    Kanser tedavisi oldukça zordur. Daha önceden hastaların tedavisi sırasında boyunda delik açılmaktaydı. Bu oldukça fazla sorun yaratan bir uygulamaydı. Ancak yeni geliştirilen yöntemler sayesinde hastalar mikro cerrahi lazer tedavisiyle boyunda delik açılmadan tedavi edilebilmektedir. Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle iyileşmeyen ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmelidir. Boyundaki şişlik ve yutma güçlükleri de gırtlak kanserinin önemli belirtileri arasındadır. Erken teşhis edildiğinde, tedavi şansı daha yüksek olmaktadır. Hastalara mikro cerrahi lazerle ağızdan girilerek tedavi şansı bulunmaktadır. Bu yöntemde hastalar, hemen taburcu edilebilirler. Bunun dışında yeni geliştirilen Mohs yöntemiyle de, yapılan ameliyatta sağlam dokular bırakılarak hastaların sesi normale yakın olarak kalmaktadır. Diğer yöntemde de hastaların sesi mümkün olduğu kadar k]]> Boğaz Kuruluğu Nedenleri https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-kurulugu-nedenleri.html Mon, 26 Nov 2018 06:10:23 +0000 Boğaz Kuruluğu Nedenleri, Boğaz Kuruluğu boğaz ağrılarına sebebiyet veren ve farenjit adıyla da bilinmekte olan boğaz enfeksiyon rahatsızlığı, yılda bir kaç kez oluşabilen genellikle viral yolla gelen bakteri hast Boğaz Kuruluğu Nedenleri, Boğaz Kuruluğu boğaz ağrılarına sebebiyet veren ve farenjit adıyla da bilinmekte olan boğaz enfeksiyon rahatsızlığı, yılda bir kaç kez oluşabilen genellikle viral yolla gelen bakteri hastalığının en salgın dönemleri soğuk havalarda gözlenir. Tüm yaş aralıklarında görülebilen boğaz kuruluğu, bağışıklık sisteminin daha çok zayıf kişilere oranla daha fazla görülmektedir. Genelde, çocuklarda ve yaşlılarda daha fazla bu enfeksiyon oluşabilmektedir. Boğaz kuruluğuna sebebiyet verdiği belirtiler, boğazda hassasiyet, kuruma, yutma zorluğu ve seslerin kısılması gibi görülebilmektedir. Boğaz kuruluğunun başlıca nedenlerine dayalı ve yaş sınırına bağlı farklı hastalık faktörlerini de gösterebilmektedir.

    Boğaz Kuruluğunun Belirtileri Nedir

    • Boğazda hassasiyet ve kuruluk
    • Boğazda ağrı ve sesin kısılması
    • Yutma zorluğu
    • Öksürük oluşması ve hapşırma nöbetleri

    Viral Bakteriyel Hastalığın Belirtileri Nedir

    • Boğazda yanma
    • Sesin içe doğru çekilmesi
    • Tıkanma oluşması
    • Sinüzit ağrısı

    Bakteriyel Boğaz Kuruluğunun Belirtileri Nedir

    • Boğazda iltihaplanma olması
    • Yüksek ateş, baş ağrısı
    • Şişerek ağrılı lenf bezleri
    • Öksürük ve hapşırma nöbetleri
    • Bulantı yapması ve kusma

    Boğaz Kuruluğu NedenleriBoğaz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır

    Boğaz kuruluğunun rahatsızlığına göre bu hastalık 4-8 gün aralığı kadar izlenebilir. Ağır olmayan bu rahatsızlıklarda bazen ilaç tedavisi uygulamadan iyileşme gösterebilir. Bazı durumlara göre değişiklik gösteren bakteri enfeksiyonu ağır vakalarda ise, antibiyotik ilaç tedavisi yapılmaktadır. Şayet boğaz kuruluğu alerjik reaksiyon durumu gözlenirse hekim tarafından antibiyotiklere ilaveten antihistamin ilacını kullanmanızı önerebilir. Mümkünse alerjik durumlarından uzak kalmanız önerilmektedir. Antibiyotik tedavi sürecine başladıktan sonra 24 saat sonra bakterilerinin bulaşıcı olmasının önüne geçmektedir. Boğazda ağrı daha fazla ilerlediği zamanlarda, boyun ağrısı, kusma, bulantı ve baş dönmelerini gösteriyorsa hiç durmadan hekime başvurulmalıdır.

    Hafif boğaz ağrılarında ağrıyı ve boğaz kuruluğunu hafifletmek için şu yöntemler uygulanır.

    • Ilık olacak şekilde tuzlu su ile gargara yapılması ama suyu yutmayın.
    • Bol su içerek bedeni rahatlatmaya yarar.
    • Sebzeli çorbalar, bal ile limon çayı da boğaz ağrılarının hafifletmesine yarar.
    • Zencefil yada bitkisel çaylarda boğazdaki kuruluğunu alarak yumuşatmasını ve ağrıyı azaltmaya yarar.
    • Boğazdaki öksürük için pastil yada boğaz spreyi kullanılır.

    Bu yöntemlerde hafif boğaz rahatsızlıkları için yarar sağlamaktadır. Önemlisi, bebeklerin ve çocukların kullanması önerilmez.

    ]]>
    Kulak Burun Boğaz https://www.bogazagrisi.gen.tr/kulak-burun-bogaz.html Mon, 26 Nov 2018 21:07:04 +0000 Kulak burun boğaz, anatomi ve tıp literatüründeki hastalık grupları, tedavi yolları bakımından birlikte değerlendirilen, özellikle duyular açısından oldukça önemli kısımlardır. Kulak, bilindiği üzere işitme ve denge yetim Kulak burun boğaz, anatomi ve tıp literatüründeki hastalık grupları, tedavi yolları bakımından birlikte değerlendirilen, özellikle duyular açısından oldukça önemli kısımlardır. Kulak, bilindiği üzere işitme ve denge yetimizin gerçekleştiği bölüm olup; iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak ikiye ayrılır. Burun koklama ve nefes alıp, verme konularında yardımcı olurken boğaz ise nefesin akciğerlere iletilmesinde ve tüketilen besinlerin mideye taşınmasında etkin rol oynar. 

    Kulağın iki temel işlevinden biri olan işitme eylemi ses dalgalarının reseptörler aracılığıyla kulak zarını titreştirerek buraya temas eden kulak kemikçiklerini harekete geçirmesi ile birlikte oluşur. Burada yükselen ses dalgaları, kemik labirent içindeki perilenfa'ya ilerler. Buradan da endolenfa membranına taşınırlar. Endolenfa'daki dalgalanma saç kılı biçimindeki reseptörleri uyarır. Bu işlem, sinir impulslarının başlamasını ve işitme siniri ile beyne aktarılmasını sağlar. Böylece işitme eylemi gerçekleşmiş olur. Kulağın diğer bir görevi olan denge ise iç kulak aracılığıyla gerçekleşir. İç kulakta yer alan diğer duyu reseptörleri işitme dışında denge ile ilgilidir. Bu reseptörlerin bazıları semisirküler kanalların tabanında yer alırlar. Bunlar tamamen denge ile ilgilidir. Bir diğer kısmı ise vestibulumda yer alan sacculus ve utriculus isimli iki küçük zar kese içersindedir. Semisirküler kanallar sacculus ve utriculus bağlantılıdır. Bu keselerden biri başın uzaydaki pozisyonu ile ilgili bilgi toplar. Diğeri denge duyusu olup, kılların hareketi ile meydana gelir. 

    Burnun temel görevlerinden biri ise koku hissini beyne taşıyan koku sinirini içinde barındırmasıdır. Bu sinirin uzantıları burun boşluklarının burnun üst konkası üzerindeki bölümünü örten mukoza tabakasına dağılır. Bu şekilde alınan havayla dış çevreden buruna giren koku uyarıları, koku sinirini uyarır. Burnun önemli görevlerinden biri de solunum yollarının başlangıcını meydana getirmesidir. Burun deliklerinden burun boşluklarına giren hava, burun arka deliklerinden nazofarinkse geçer. Hava daha sonra yutaktan aşağı doğru inip gırtlağa, oradan da nefes borusu yoluyla akciğerlere iletilir. Burnun kemik ve kıkırdaktan yapılmış iskeleti solunum yollarının başlangıç bölümünün oldukça dayanıklı bir hava geçidi olmasına neden olur. Burnun bir diğer önemli görevi ise solunan havanın bronşlar ve akciğerler için uygun bir nemlilik ve ısı düzeyine ulaşmasını yardımcı olmakttır.

    Kulak Burun Boğaz
    Boğazda ise orta kısımda solunum yolu ile yemek yolu kesişir. Bebeklerde gırtlak dil kökünden daha yukarıda olduğu için bebek süt emerken bir taraftan da nefes alabilmekedir. Erişkinlerde yemeğin hava yollarına gitmemesi için refleksler harekete geçer ve yemeğin hava borusuna kaçması engellenmiş olur. 

    Yaygın olarak karşılaşılan Kulak burun boğaz hastalıkları ise;

    Kulak hastalıkları: işitme kayıpları, akut ve ya kronik kulak iltihapları, kulak çınlaması, kulak kısmındaki her türlü iyi ve kötü huylu tümörler, iç kulak ve dış kulak kanalındaki şekil bozuklukları.

     Burun hastalıkları: Sinüslerin her türlü iltihapları, nezle, koku bozuklukları, burun tıkanıklığı, şekilsel burun problemleri, burun bölgesindeki iyi ve kötü huylu tümörler.

    Boğaz hastalıkları: Ağız boşluğu ve boğazda yer alan her türlü iltihaplar, tümörler, horlama, tıkanma, bademcik hastalıkları, ses  bozuklukları, yemek borusu hastalıkları, Boyundaki her türlü iltihabi hastalıklar ve iyi ve kötü huylu tümörler.

    Kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisinde etkin rol oynayan tıp.dalları ise;

    Otoloji, Nörotoloji: İşitme ile dengeyi olumsuz etkileyen her çeşit kulak hastalıklarının tedavisi 
    Baş, boyun: Tiroid bezleri de dahil olmak üzere baş ve boyun bölgesinden köken alan iyi ve kötü huylu tüm  tümörlerin te]]> Boğaz Kuruluğu https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-kurulugu.html Tue, 27 Nov 2018 04:16:25 +0000 Boğaz Kuruluğu, Boğaz ağrısına yol açan ve farenjit olarak da bilinen boğaz enfeksiyonu, yılın her döneminde görülebilmekle birlikte özellikle viral ve bakteriyel hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında daha Boğaz Kuruluğu, Boğaz ağrısına yol açan ve farenjit olarak da bilinen boğaz enfeksiyonu, yılın her döneminde görülebilmekle birlikte özellikle viral ve bakteriyel hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında daha çok görülür. Her yaş gurubunda ortaya çıkabilen boğaz enfeksiyonu, bağışıklık sisteminin nispeten daha zayıf olduğu yaşlılarda ve çocuklarda daha yaygındır. En çok görülen boğaz enfeksiyonu belirtileri arasında; boğazda rahatsızlık, kuruluk, yutma güçlüğü ve ses kısıklığı ilk sıralarda gelmektedir. Boğaz enfeksiyonu altta yatan nedene ve yaşa bağlı olarak farklı belirtiler gösterebilirler.

    Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri Nedir

    • Boğazda kuruluk ve rahatsızlık
    • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı
    • Yutma güçlüğü
    • Öksürük ve hapşırma
    • Yorgunluk

    Viral Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri Nedir

    • Boğazda kuruluk
    • Sesin derinleşmesi
    • Tıkanıklık
    • Sinüs ağrısı

    Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri Nedir

    • İltihaplı boğaz
    • Ateş, baş ağrısı
    • Şişmiş lenf bezleri
    • Yorgunluk
    • Hapşırma, öksürük
    • Bulantı ve kusma

    Boğaz KuruluğuBoğaz Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır

    Boğaz enfeksiyonları nedenine bağlı olarak 3-7 gün arasında sürebilir. Hafif enfeksiyonlarda herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir ve enfeksiyon kendiliğinden geçebilir. Diğer durumlarda, özellikle bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Eğer boğaz enfeksiyonu alerjiye bağlı olarak görülüyorsa doktorunuz antibiyotiklere ek olarak antihistamin ilaçlar verebilir ve alerjenlerden mümkün olduğunca kaçınmanızı önerir. Antibiyotik kullanmaya başladıktan 24 saat sonra bakteriyel boğaz enfeksiyonu bulaşıcı özelliğini kaybeder. Boğaz ağrısı boyun ağrısı, kusma, bulantı, baş dönmesi gibi diğer belirtilerle görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz. Hafif enfeksiyonlarda boğazı rahatlatmak, ağrıyı ve kuruluğunu hafifletmek için şu yöntemler uygulanır.

    • Ilık tuzlu suyla gargara yapın. Suyu yutmayın.
    • Bol su içmek vücudu rahatlatacaktır.
    • Sebze çorbası, bal ve limon çayı boğaz enfeksiyonu belirtilerini hafifletmek için.
    • Zencefil veya diğer bitkisel çaylar boğazı yumuşatarak ağrıyı ve kuruluğu azaltabilir.
    • Öksürük için pastil veya boğaz spreyi kullanabilirsiniz.

    Bu yöntemler hafif enfeksiyonlar için etkili olabilir, ancak bebeklerde ve çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

    ]]>
    Boğaz Hastalıkları https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-hastaliklari.html Tue, 27 Nov 2018 15:31:21 +0000 Boğaz hastalıkları, bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilen ve çeşitlilik gösteren hastalık türleridir. Genel olarak sıralayacak olursak;FarenjitFarenjit, bo Boğaz hastalıkları, bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilen ve çeşitlilik gösteren hastalık türleridir. Genel olarak sıralayacak olursak;

    Farenjit

    Farenjit, boğazda farenks olarak adlandırılan kısmın iltihaplanmasıdır. Farenks, burun ve ağız boşluğunun arka kısmındadır. Farenjit yeni meydana gelmişse buna akut farenjit denilir ancak uzun süredir varsa kronik farenjit ismi verilir.

    Farenjit Nedenleri: Akut farenjit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkar ve nedeni çoğunlukla virüslerdir. Bazen bakteriler de bu hastalığa sebep olabilirler. Bazı kimyasal maddelerin ve ya tahriş edici maddelerin de farenkse teması ile akut farenjit ortaya çıkabilir. Kronik farenjit de ise yine virüsler rol oynamasına rağmen çoğunlukla tahriş edici bir faktör mevcuttur. Bunlar arasında en önemlileri sigara içilmesi, alkol kullanılması, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava, burun tıkanıklığı yapan faktörler, reflü, aşırı sıcak veya soğuk besinler, boğaz temizleme refleksinin aşırı olması, diş ve bademcik iltihapları, geniz eti olarak sıralanabilir.

    Farenjit Belirtileri: Akut farenjitte hastanın şikayetleri daha yoğundur. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk, yanma ve ya kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler söz konusu olur. Boyunda beze, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, ses kısıklığı benzeri şikayetler de oluşabilir. Kronik farenjitte ise ateş, halsizlik, kırgınlık gibi şikayetlere pek rastlanmaz. Boğaz ile ilgili şikayetler daha seyrektir. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, yabancı cisim hissi, takılma, yutkunma zorluğu gibi şikayetler görülür. 

    Boğaz Hastalıkları
    Farenjit Tedavisi: Akut farenjite virüslerin sebep olduğu var sayıldığında antibiyotik verilmesi mecburi değildir ancak sıklıkla virüslerin neden olduğu iltihaba bakteriler de eklendiğinden antibiyotikler hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmış olurlar. Antibiyotiklerin yanınd ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar, alerji görülen hastalarda antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler ile ağız gargaraları tercih edilebilir. Kronik farenjitin ise tedavisi fazlasıyla zordur ve çoğu zaman tam olarak yok edilemez. Tedaviyi netleştirmek için kronik farenjiti tetikleyen başka bir faktör olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer bulunursa önce onun tedavisi gerekir ve ilk olarak alerji, burun kemiğinde eğrilik ve ya burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar giderilmelidir. Antibiyotikler çoğu zaman faydasızdır. Gargaralar sıkça tercih edilirler. Bazı durumlarda mideden asit kaçmasını önleyen ilaçlar da verilebilir. Tedaviler ve hastanın maksimum dikkati bile kronik farenjitin yan etkilerini ortadan kaldırmayabilir ancak belirtiler hafifleyebilir ve ya bazen yok olabilir.

    Ses Kısıklığı

    Seste çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve benzeri tüm ses değişikliklerine ses kısıklığı adı verilir.

    Ses Kısıklığı Nedenleri: Larenjit, nodül, kist ya da.polip ve benzeri iyi huylu tümörler, akciğer rahatsızları, ses teli felci, geniz akıntısı, reflü, gırtlak ve etrafındaki tümörler, boyuna gelen darbeler, psikolojik nedenler, şeker hastalığı ve ya sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle birlikte ses telini de etkileyen rahatsızlıklar.

    Ses Kısıklığı Tedavisi: Ses kısıklığının tedavisi, ses kısıklığına sebep olan hastalığa göre değişiklik gösterir çünkü ses kısıklığı tek başına bir hastalık değil başka hastalıkların uzantısıdır. Ses teli iltihabı çoğunlukla.ilaç ile tedavi edilir. Nodül ve polip gibi rahatsızlıklar ses eğitimi ile giderilmez ise ameliyat ile tedavi edilmektedir. Ses teli felçleri tümör gibi hastalıklarla bazen de guatr ameliyatlarına bağlı gelişebilmektedir. Eğer tümöre bağlıysa tümör tedavi edilmelidir. Mideden asit kaçan va]]> Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-tahrisine-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 05:44:29 +0000 Boğaz tahrişine ne iyi gelir Boğaz tahrişi tıp alanında farenjit olarak adlandırılır. Yutağın iltihaplanması nedeni ile farenjit olarak adlandırılan boğaz ağrısı oluşur. Boğaz tahrişine yol açan bazı etkenl Boğaz tahrişine ne iyi gelir Boğaz tahrişi tıp alanında farenjit olarak adlandırılır. Yutağın iltihaplanması nedeni ile farenjit olarak adlandırılan boğaz ağrısı oluşur. Boğaz tahrişine yol açan bazı etkenler vardır. Boğaz tahrişi soğuk algınlığı ve nezle gibi üst solunum yolu ile alakalı hastalıklar sonucu oluşabileceği gibi bulunan ortamın ısısı ve toza bağlı olarak da gerçekleşebilir. Boğaz tahrişi her yaş grubunda sıkça görülen bir sorundur. Ancak daha çok 4-7 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Boğaz tahrişi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Boğaz tahrişine neden olan en önemli etken virüslerdir. Boğaz tahrişi şayet bakteriler nedeni ile oluşmuşsa hastada yüksek ateşe yol açabilir. Evde basit uygulamalar ile boğaz tahrişi hafifletilebilir.

    Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir

    • Boğaz ağrısı ve tahrişini azaltmak için bol sıvı tüketmek gerekir. Özellikle ballı ılık çay boğaz tahrişi için etkili içeceklerdendir.
    • Boğaz tahrişini azaltmak için yatılan oda nemli tutulmalıdır.
    • Tuzlu su ile yapılan gargara boğaz tahrişini azaltabilir.
    • Boğaz tahrişini azaltmak için basit ağrı kesiciler etkili olacaktır.
    • Boğazı uyuşturucu özelliği olan pastiller etkili olacaktır.
    • Hatmi boğaz tahrişine iyi gelen bir bitkidir. Kökleri ve yaprakları kullanılarak hazırlanan efisyon sayesinde boğaz tahrişi önlenebilir.
    • Adaçayı boğaz tahrişi için sıkça kullanılan bitkiler arasındadır. Daha çok gargara olarak kullanılırsa boğaz tahrişini önleyici bir faydasından yararlanılabilir. Adaçayı gargara olarak kullanılacağı zaman ne fazla sıcak ne de fazla soğuk olmalıdır.
    Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir

    Boğaz Tahrişi İçin Bitkisel Karışımlar

    Malzemeler

    • Kedi otu
    • Şakayık
    • Ada çayı
    • Servi kozalağı
    • Bal

    Hazırlanışı Ve Uygulanışları

    • Kedi otu kurutularak saçakları ezilir. Ezilen saçaklar 10 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan bitki süzülerek bal ile koyu bir kıvam alana kadar karıştırılır. Elde edilen karışım ılıtılarak tedavi boyunca gün içinde üç defa 1 fincan olacak şekilde içilir.
    • Servi kozalağı dövülerek ezilir. Şakayık çiçeği ile beraber krema kıvamı alıncaya kadar karıştırılır. Üzerine bal ilave edilerek tatlandırılır. Elde edilen karışımdan her yemek öncesi bir yemek kaşığı içilir.
    • Adaçayı 10 dakika kadar sıcak suda demlenir. Süzülen çay bal ile tatlandırılarak, gün içinde üç defa içilir.
    ]]>
    Boğaz Yanması Neden Olur https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-yanmasi-neden-olur.html Wed, 28 Nov 2018 07:01:32 +0000 Boğaz Yanması Neden Olur, Boğaz yanmasına neden olacak pek çok hastalık ve kondisyon vardır. Özellikle enfeksiyon ve kendiliğinden oluşan bir takım vücut asitleri hastalığın oluşum nedenleri olarak görülmektedir. Genel olara Boğaz Yanması Neden Olur, Boğaz yanmasına neden olacak pek çok hastalık ve kondisyon vardır. Özellikle enfeksiyon ve kendiliğinden oluşan bir takım vücut asitleri hastalığın oluşum nedenleri olarak görülmektedir. Genel olarak baş ağrısı ve tıkanıklık gibi bir takım belirtiler ile tanımlamayan pek çok viral ve bakteriyel enfeksiyonlar boğaz da yanmaya ve zamanla tahrişe yol açar. 

    Boğaz yanması, mide asidi gibi bazı etkenlerin veya başka bir değiş ile sıvı maddelerin özofagusa'ya doğru akması sonucunda oluşmaktadır. Bu durumun kişilerde sürekli görülmesi sonucunda reflü hastalığının tanısı olarak da gözlenebilmektedir. Genelde boğaz yanması gibi sorunlar, aşırı sıcak yemek tüketen, açılı ve ekşili gıdalar ile beslenen kişilerde veya boğaz kısmına ciddi şekilde darbe alınması sonucunda meydana gelmektedir. Mideden boğaz kısmına doğru gelen bir yanma hissi mide sorunlarından biri olarak görülmektedir.

    Boğaz Yanması Neden Olur
    Boğaz Yanmasına Önlem Almak İçin Tavsiyeler;
    • Tükettiğiniz gıdaların yağ alımını azaltın, özellikle yemeklerin içerisine tereyağı ve margarin gibi katı yağlar eklemeyin
    • Abur cubur besinleri fazla tüketiyor iseniz bir müddet ara verin
    • Stresten uzak durun ve sıvı alımını yemek aralarında almaktan kaçının
    • Turşu ve mayalı besinlerden olabildiğince uzak durun 
    • Yağda kızartılmış olan besinlerden kaçının
    • Yatarken mutlaka yatağının başını yükseltin ve sağ tarafa dönük yatın
    • Sigara kullanıyor iseniz azaltın veya bırakmanız daha doğrusu olacaktır
    • Özellikle kafeinli içecekleri çok sık tüketiyorsanız bırakmalısınız
    • Akşam yemeklerini mutlaka saat 8 den önce yemeğe özen gösterin ve ileri saatlerde meyve dahil bir şey yememeye özen gösterin
    • Akşam yemeğinden sonra uyumak için en az 2-3 veya 4 saat bekleyin
    • Sık ancak küçük öğünler halinde yemek yiyin
    • Boğaz yanmanıza neden olacak besinleri eğer tanımış iseniz kaçının
    • Baharatlı, acılı ve asitli besinlerden uzak durun
    • Yemek yedikten sonra uzanmaktan kaçının ve oturmaya özen gösterin.
    • Boğaz yanmasına yol açacak pozisyon ve hareketlerden uzak durun. Özellikle ani bir şekilde yere eğilip kalkmayın.
    Boğaz yanması bazı durumlarda gebe bayanlarda da görülmektedir. Ancak gebelerde görülen bu sorun bebeğin gelişmesinden ve rahmin büyüyüp mideyi sıkıştırmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle asidin mide içerisinden yemek borusuna doğru bir kaçık göstermesi sonucunda boğaz da yanma hissi oluşabilir. Gebelikte görülmüş olan boğaz yanmasının önün geçmek için size verebileceğimiz en yararlı öneri bol, bol leblebi yemeniz yanındadır. Midenin suyunu alacaktır ve yemek borusuna doğru asit gelmesini de önleyecektir.
    ]]>
    Boğaz Kanseri https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-kanseri.html Thu, 29 Nov 2018 01:26:11 +0000 Boğaz Kanseri, gırtlak kanseri olarak literatürlerde yer almaktadır. Nedenleri tam olarak bilinmemesine rağmen hayati tehlike açısından ve günlük yaşantının devamı açısından büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis v Boğaz Kanseri, gırtlak kanseri olarak literatürlerde yer almaktadır. Nedenleri tam olarak bilinmemesine rağmen hayati tehlike açısından ve günlük yaşantının devamı açısından büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis ve tanıda etkin tedavi gerçekleştirilerek kanser tedavi edilebilmektedir. Baş, boyun kanseri erken belirti vermesi sebebiyle erken tanı konmasını sağlamaktadır. Boğaz kanserinde ise uyarıcı tüm işaretler bilinmeli ve doktora detaylı bilgiler verilerek gerekli testler doğrultusunda önlenebilmektedir.

    Boğaz Kanserinin Nedenleri Nelerdir

    Boğaz kanserini tetikleyen unsurlar tam olarak bilinmemektedir. Ancak tüm bireylerin risk altında bulunduğu bu kanser çeşidinde %30 sigara kullanan kişiler ve alkol gibi spesifik faktörlere uzun süre maruz kalan kişiler daha çok risk altındadır. Sigara ve içki kullanmayan erişkinlerde ağız ve boğaz kanserine neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Ancak bu veriler sağlıklı ve herhangi başka kalıtımsal hastalığı olmayan kişiler için geçerli olmaktadır. Kanser hastalığını tetikleyen durumlar içinde işyerinde sürekli radyasyona maruz kalınan ortamlarda, cep telefonu ve bilgisayardan yayılan radyasyona maruz kalma gibi durumlar da kişide kanser riskini arttıran faktörler arasında sayılmaktadır.

    • 55-65 yaşlarında
    • Erkek bireylerde daha sık
    • Sigara kullananlarda
    • Alkol bağımlılarında
    • Boğaz kanseri riski daha sık görülmektedir.

    Boğaz Kanseri

    Boğaz Kanserinin Belirtileri Nelerdir

    • Çoğunluklar ses kısıklığı şeklinde ses tellerinde gözlenen değişiklikler
    • Geçmeyen boğaz ağrıları
    • Kulak ağrısı
    • Yutkunmada zorluk
    • Boyunda meydana gelen şişlik
    • Geçmeyen öksürük nöbetleri
    • Acı veren yutkunma
    • Nefes almada güçlük çekme

    Gibi belirtiler de boğaz kanserinin teşhisi sürecinde tanı koymada etkilidir.

    Eğer boğaz kanseri gırtlak bölgesinden yayılırsa boyundaki lymph bezleri büyüyebilmektedir. 

    Boğaz Kanserinde Teşhis Nasıl Konmaktadır

    Eğer boğaz kanseri belirtilerinin tümü ya da birkaçı birden gerçekleşiyorsa dâhiliye ve yönlendireceği genel cerrahi doktorunuz size birkaç test uygulayacaktır. Gırtlak kanserinden şüphelenilmesi durumunda boğaz küçük, uzun boyunlu bir ayna ya da fiber optik lambalı bir laringoskop cihazıyla muayene edilmektedir. Eğer kanser riski taşıyan bölgeler tespit edilirse lokal ya da genel anestezi altında bir biyopsi örneği alınır. Gırtlak kanserinin tedavi edilmesi için biyopsi alınması etkili tek yoldur.

    Kanserin saptandığı ve biyopsi örneğinin kanserin varlığını ispat ettiği durumda ise tümörün büyüklüğü ve yayılıp yayılmadığını belirtmek için Radyolojik tanı röntgen, tomografi veya manyetik rezonans taraması uygulanabilmektedir.

    Boğaz Kanserinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir

    Kemoterapi; bu tedavi şeklinde kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanılmaktadır.

    Radyoterapi; Yüksek enerjili x-ray ışınları uygulanarak kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanmaktadır.

    Cerrahi müdahale; Boğaz kanserinin ilk evrelerinde, lazer terapisi uygulanabilmektedir. Bu durumda cerrahi müdahale ile lens bezleri alınabilmektedir.

    Boğaz kanseri tedavisinde bir dizi uzman grup hastanın bakımından ve tedavisinden sorumlu olarak tutulmaktadır. Bu uzman grupta, kulak uzmanı, burun uzmanı, boğaz uzmanı, kanser uzmanı, radyoterapi uzmanı, kanser hemşiresi, diyetisyen, dişçi ve konuşma terapisti yer almaktadır.

    Kanserden tamamen temizlenen hastanın boğazın da konuşma ve nefes alma konusunda bir uzman yardımının tavsiyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ses oluşturmak, hastanın konuşmasına yardımcı olmak için yemek borusuna özel bir elektronik alet kullanılması gerekebilmektedir.

    Boğaz kanserinin tedavisinde en]]> Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu https://www.bogazagrisi.gen.tr/cocuklarda-bogaz-enfeksiyonu.html Thu, 29 Nov 2018 14:01:59 +0000 Çocuklarda boğaz enfeksiyonu, sonbahar ve kış aylarında özellikle çocuklarda nezle, grip, orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklardan dolayı boğaz enfeksiyonlarının görülme olasılığı daha fazla oluyor. Bu tür r Çocuklarda boğaz enfeksiyonu, sonbahar ve kış aylarında özellikle çocuklarda nezle, grip, orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklardan dolayı boğaz enfeksiyonlarının görülme olasılığı daha fazla oluyor. Bu tür rahatsızlıklar zamanında tedavi edilmediği takdirde yüksek ateş, orta kulak iltihabı gibi ciddi semptomlara yol açabiliyor.

    Bu tür hastalıklara yol açan etken daha çok virüsler olduğu için antibiyotik kullanımına pek gerek kalmaz. Bu hastalıklar karşısında doktor önerisi olmadan bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanmak daha ciddi sorunlara yol açabilir.

    Boğaz Enfeksiyonuna Yol Açan Enfeksiyonlar

    Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gerçekleşen boğaz enfeksiyonu farklı virüs ve bakteriler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir hastalığın bulaşıcı özelliği oldukça yüksektir.

    Özellikle kış aylarında daha fazla ortaya çıkan boğaz enfeksiyonunun kapalı ortamlarda bulaşma ihtimali daha yüksektir. Çocukların bulunduğu okul, kreş gibi ortamlardan çocuğun enfeksiyonu kapma olasılığı çok fazladır. Boğaz enfeksiyonu çocuklarda en fazla görülen enfeksiyon türüdür. Okul ve kreşe gide bir çocukta boğaz enfeksiyonu yılda 5-6 kez tekrarlayabilir.

    Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

    Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir

    Sinüzit: Balgam, burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük ve burun tıkanıklığı oluşabilir. Küçük yaşlarda baş ağrısı görülmeyebilir.

    Nezle: Sıvı şekilde burun akıntısı, ateş, halsizlik ortaya çıkabilir. Bu belirtiler ortalama 3 gün yoğun bir şekilde yaşanırken daha sonraki günlerde azalmaya başlar.

    Boğaz Enfeksiyonu Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

    Boğaz enfeksiyonuna yol açan etken eğer Beta mikrobu ise ve tedavisi ihmal edilirse çocuklarda romatizmal ateş hastalığına neden olabilir. Bu hastalık nedeni ile kalp kası, eklemler ve böbrekler hasarlanarak ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kronikleşmiş boğaz enfeksiyonu çocuklarda geniz eti büyümesine ve burun tıkanıklığına neden olabilir.

    Çocukları Boğaz Enfeksiyonunda Tanı Ve Tedavi

    Doktor çocuğun şikayetlerini değerlendirerek, boğaz kültürüne ihtiyaç duyabilir. Çıkan sonuçlara göre bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarda antibiyotik reçete edilebilir. Eğer boğaz enfeksiyonu çok sık gerçekleşiyorsa penisilin ya da eritromisin adlı antibiyotikler uygun görülebilir. Ancak bazı grup bakteriler penisiline karşı dirençli olduğundan farklı antibiyotik türlerinin kullanılması gerekebilir.

    Enfeksiyona karşı doktor antibiyotik önermiş ise, antibiyotiğin kullanımı doktorun önerdiği şekilde olmalıdır. Aksi halde oluşan enfeksiyon baskılanır ve kısa bir zaman sonra nüksedebilir.

    ]]>
    Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 22:46:11 +0000 Boğaz yanmasına ne iyi gelir Boğaz yanması genellikle bir hastalığın habercisi olarak oluşabilmektedir. Dolayısı ile ilk önce boğaz ağrısı ve yanması arttığı zaman doktora başvurmak gerekir. Boğaz yanması so Boğaz yanmasına ne iyi gelir Boğaz yanması genellikle bir hastalığın habercisi olarak oluşabilmektedir. Dolayısı ile ilk önce boğaz ağrısı ve yanması arttığı zaman doktora başvurmak gerekir. Boğaz yanması soğuk algınlığı ya da grip nedeni ile oluşmuşsa;

    • İlk olarak vücuda sıvı alımını arttırmak gerekir.
    • Kalınan ortamın nemli olmasına özen gösterilmelidir.
    • Sigaradan, sigara dumanından ve toz oranı yüksek ortamlardan kaçınmak gerekir.
    • Tüketilen içeceklerin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmaması gerekir.
    • Vitamin değeri yüksek gıdalar ile beslenmek gerekir.
    • Gün içinde 3-4 defa tuzlu su ile gargara yapmak boğaz yanmasını hafifletebilir.

    Boğaz Yanması İçin Bitkisel Tedaviler

    Doktorun reçete ettiği antibiyotiklerin haricinde boğaz yanmasına yol açan rahatsızlıkların tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri de oldukça etkilidir. Kullanılan ilaçlara takviye olarak hazırlanan bitkisel karışımlar sorunun daha çabuk giderilmesine yardımcı olur.

    Papatya Çayı: Papatya çayının stresi giderici ve uyku düzenleyici bir özelliği vardır. Ayrıca papatya çayı iltihap önleyici bir özelliği de sahiptir. Bu özelliği sayesinde boğaz yanmasında olumlu etki bırakır.

    Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü çayı boğaz ağrısı ve yanması için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Meyan kökü boğaz yanması haricinde ağız içi yaralarında, mide ülserinde ve viral enfeksiyonlarda oldukça başarılı bir bitkidir. Bitki çay olarak hazırlanır. Çay olarak içilebileceği gibi gargara olarak da kullanılabilir.

    Boğaz Yanmasına Ne İyi GelirOkaliptüs Çayı: Soğuk algılında kullanılan oldukça popüler bir bitkidir. Okaliptüs boğazı yatıştırır ve yanma hissini giderir. Okaliptüs çay olarak hazırlanıp tüketileceği gibi kaynayan suyun buharını solunması da boğaz yanmasına iyi gelir.

    Boğaz Yanmasını Önlemek İçin Diğer Çözümler

    • Boğaz ağrısı için ballı çay içmek oldukça etkili bir çözümdür.
    • Hatminin bitkisinin kökü, yaprakları ve çiçekleri ile çay hazırlanarak, balla tatlandırılır ve içilirse boğaz yanmasının hafiflemesine yardımcı olur.
    • Adaçayına bir miktar bal katarak gargara yapmak boğaz yanmasına iyi gelir.
    • Ayva bir süre suda bekletilir ve elde edilen şurup ile gargara yapılır. Bu uygulama boğaz yanmasına oldukça faydalıdır.
    • Gül ve menekşe yaprakları kaynatılarak çay hazırlanır. Hazırlanan çay gün içinde 2 fincan olarak içilirse boğaz yanması hafifler.
    • Kuru incir ufak ufak doğranır ve süt ile pişirilirse boğaz yanması için etkili olur.
    • Böğürtlen yaprağı bir su bardağı su ile kaynatılır ve elde edilen su ağız gargarası olarak kullanılırsa boğaz yanmasına iyi gelir.
    • Ihlamur, yaban mersini, dut ve limon yine boğaz ağrısına iyi gelecek bitkilerdir.
    ]]>
    Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-gicikligina-ne-iyi-gelir.html Fri, 30 Nov 2018 21:33:32 +0000 Boğaz gıcıklığına ne iyi gelir Boğaz gıcıklanması daha çok soğuk havalarda etkili olan ve öksürük ile beraber seyreden bir rahatsızlıktır. Boğaz gıcıklanmaya başladıktan bir süre sonra şiddetli öksürük d Boğaz gıcıklığına ne iyi gelir Boğaz gıcıklanması daha çok soğuk havalarda etkili olan ve öksürük ile beraber seyreden bir rahatsızlıktır. Boğaz gıcıklanmaya başladıktan bir süre sonra şiddetli öksürük devreye girer. Bu sorun geniz sağlığını etkilediği gibi kişiyi oldukça rahatsız eder ve çok ciddi boyutlarda şikayetlere yol açabilir.

    Boğaz gıcıklanmasını hafifletmek için bazı şifalı bitkilerden yararlanılarak kürler hazırlanabilir. Fakat evde hazırlanan kürlere rağmen boğaz gıcıklanması geçmemiş ise mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekir.

    Boğazda, yanma, kaşıntı ve batma hissi çoğu kişinin sık aralıklarla karşı karşıya kaldığı bir rahatsızlıktır. Geniz eti sorunu boğaz gıcıklanmasına yol açan önemli bir faktördür. Boğazda oluşan gıcıklanma tedavisi sebebe yönelik yapılmalıdır. Boğaz gıcıklanmasına maruz kalan kişi günlük bol sıvı tüketmeye özen göstermelidir. Özellikle sıcak bitkisel çaylar boğazı yumuşatarak gıcıklanmayı hafifletebilir. Boğaz gıcıklanması alerjik nedenlerden oluşabileceği için mutlaka bir doktora başvurmak ve gerekli tedaviyi başlatmak gerekir. Alkol, sigara gibi maddeler gıcıklanmayı arttırabilir. Bu nedenle bu maddelerden uzak durmak gerekir.

    Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir

    Kebabiye: 4-5 tane kebabiye ağıza alınarak çiğnenir ve yavaş yavaş yutulursa boğaz gıcıklığına iyi gelir.

    Sater: 1 su bardağı kaynatılmış suya 4-5 gram sater bitkisinden ilave edilir ve yaklaşık 10 dakika demlenir. Gün içinde 2-3 su bardağı kadar tüketildiği takdirde boğaz gıcıklığına iyi gelir.

    Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir

    Hünnap Yaprağı: Hünnap yaprakları kaynatılarak, 4-5 gün içilir. Bu sayede boğaz gıcıklığı hafiflemiş olur.

    Funda: 10 gram funda tohumu 1 su bardağı kaynamış suya ilave edilerek 10 dakika kadar demlenir ve gün içinde 3-4 su bardağı içilir.

    Adaçayı: 1 çorba kaşığı adaçayına 1 su bardağı su ilave edilerek 5-6 dakika kaynatılarak 10 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenen çay süzgeçten geçirilerek, sabah ve akşam tok karnına olmak üzere gargara yapılır. 2 hafta boyunca bu işlem uygulanır.

    Bal: Bir miktar balın içine zerdeçal ve zencefil ile karıştırılır. Bu karışım gün içinde 2-3 defa içilir.

    Tarçın: 1 çorba kaşığı süzme balın içine yarım çay kaşığı toz tarçın eklenir ve günlük 3 defa yutulur. Tarçın ve bal karışımı ile hazırlanan bu kür boğazı yumuşatarak boğaz gıcıklığına iyi gelir. Ayrıca kronikleşmiş öksürük ve sinüzit tedavisi için de yararlı olur.

    Ihlamur: Ihlamur çay şeklinde demlenir ve içine 1 çay kaşığı karabiber atılarak içilir. Bu karışım bal ile tatlandırılabilir.

    Zeytinyağı: 1 çorba kaşığı zeytinyağına 4-5 damla limon ilave edilerek içilirse boğaz gıcıklığına iyi gelir.

    ]]>
    Boğaz Yanması https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-yanmasi.html Fri, 30 Nov 2018 22:54:31 +0000 Boğaz yanması, pek çok kişide görülmesi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Boğazlarda oluşan yanma hissi için pek çok değişik etkenler var. Bunlardan en bilindikleri ise enfeksiyondan kaynaklanan hastalıklar Boğaz yanması, pek çok kişide görülmesi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Boğazlarda oluşan yanma hissi için pek çok değişik etkenler var. Bunlardan en bilindikleri ise enfeksiyondan kaynaklanan hastalıklar ve sebebi belli olmayan asitlerdir. Genel olarak hastalığın ilk ve en etkileyici belirtileri tıkanıklık ile baş ağrısı komplikasyonlarıdır. Aynı zamanda viral enfeksiyonlar ile çeşitli bakteriler hastalığın kişilerde görülme nedeni olarak belirtilmiştir.

    Boğaz yanması, genelde en çok bayanlar da ve çocuklar da görülse de erkeklerde de görülmektedir. Ancak günlük yaşam da tüketilen hazır besinler ve asitli içecekler boğaz yanmasının şiddetini arttırmaktadır. Boğazda ki yanma hissi çok sert bir şey yendiğinde ya da  çok sıcak bir şey içildiğinde de kendini göstermektedir. Boğaz yanması mide de bulunan asitlerin yemek borusuna geri akmasıyla ve mide ekşimesinden de meydana gelmektedir.

    Boğaz Yanmasının Nedenleri;

    Başta bakteriler ve virüsler olmak üzere enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Bakterilerin yarattığı boğaz yanması çeşitli hastalıklarla birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan zatürre ,kulak hastalıkları ve sinüzit de boğaz ağrısına sebep olmaktadır. Burun veya sinüslerde ki enfeksiyonlar da içinde bakteri taşıdığı için boğaz yanmasına neden olan enfeksiyonlardan biridir. Yine boğaz yanmasına neden olan virüslerden soğuk algınlığı üşütme olarak da adlandırılabilir ve boğaz yanmasının nedenleri arasındadır. Yoğun toz bulunan ortamlarda ve kapalı alanlarda fazla kalmak da boğazda ki yanmayı tetikleyen nedenler arasındadır.

    Boğaz Yanmasına Sebep Olan Yiyecekler;

    • Asitli gıdalar(kola ,kahve, portakal suyu, greyfurt suyu, alkol)
    • Baharatlı besinler, dondurma ,çok sıcak ve çok soğuk içecekler
    • Sigara
    • turşu, acılı ezme ve sirkeli salatalar

    Boğaz Yanmasında Çok Sık Rastlanan Sorunlar;

    • Ağız kokusu
    • Nefes almada zorluk çekme
    • Geniz akıntısı
    • Boğazda yabancı bir cismin takıldığı hissi
    • Sesin kalınlaşması
    • Ses kısıklığı
    • Ağza acı su gelmesi
    • Hazımsızlık
    • Ateş
    • Yutkunurken zorluk çekme
    • Uzun süren kuru öksürük

    Boğaz YanmasıBoğaz yanması çeken hastaların yeme ve içmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü boğaz yanması ilerde reflü ve gastrit sorununun sinsi bir habercisi olabilir. Eğer şiddetli bir boğaz yanması sorunu yaşıyorsanız bunun önüne geçmek için doktor kontrolüne gitmeniz gerekir. Eğer boğaz da görülen yanmaya hissine neden olan şeyler tükettiğini besinler ise bu besinleri bırakıp kendinize yeni bir besle listesi hazırlamanız önerilebilir. Şayet boğaz yanmanıza hastalıklar veya farlı enfeksiyonlar neden oluyor ise bu durumdan kurtulmanız için mutlaka doktor kontrolünde verilen ilaç takviyelerini düzenli kullanmanız gerekebilir. 

    Bazı durumlarda, özellikle gebelik sürecinde anne adayları boğaz da yanma sorunu ile sık karşılaşırlar. Bu sorun genelde gebeliğin 20. haftasından sonra başlar ve pek çok anne adayının korkulu kabusu olur. Boğaz da yanmanın önüne geçmek için anne adayları gece yatarken yemek yememeye ve bol su içmemeye dikkat etmesi gerekir. Tabi ki her gebe kadın aynı sorun ile karşılaşacak diye bir şey yok. Fakat bebeğin iri oluşu veya hamilelikte anne adayında  reflü başlangıcı olması boğaz yanmasına yol açmaktadır...

    ]]>
    Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu https://www.bogazagrisi.gen.tr/bebeklerde-bogaz-enfeksiyonu.html Sat, 01 Dec 2018 19:49:24 +0000 Bebeklerde boğaz enfeksiyonu, yıl içerisinde her mevsimde görülebilir. Kış ve sonbahar dönemlerinde mevsim koşullarından kaynaklanan sebeplerden, yaz aylarında ise soğuk içecekler, klima kullanımı, ıslak saçlar, d Bebeklerde boğaz enfeksiyonu, yıl içerisinde her mevsimde görülebilir. Kış ve sonbahar dönemlerinde mevsim koşullarından kaynaklanan sebeplerden, yaz aylarında ise soğuk içecekler, klima kullanımı, ıslak saçlar, dondurma tüketimi gibi sebepler rahatsızlığa zemin hazırlamaktadır. Boğaz enfeksiyonlarının çoğunun nedeni virüslerdir. Antibiyotikler virüsleri tedavi etmezler. Boğaz enfeksiyonuna en fazla neden olan bakteri ise, A grubu Beta Hemolitik Streptokoktur. Bu bakterinin neden olduğu enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde, nefrit ve akut eklem romatizmasına neden olabilir. Ülkemizde en fazla görülen kalp hastalıkları nedenleri arasında ilk sırayı, akut eklem romatizması almaktadır.

    Bebeklerde boğaz enfeksiyonu belirtileri nedir

    • Boğazda rahatsızlık ve kuruluk hissedilmesi.
    • Boğazda yanma olması.
    • Yutma güçlüğü çekilmesi.
    • Yorgunluk ve halsizlik görülmesi.
    • Öksürük ve hapşırma olması.
    • Ses kısıklığı ve boğazda ağrı olması.
    • Ateş yükselmesi.
    • Şişmiş lenf bezleri ve boğaz şişmesi.
    • Ağlama ve burun akıntısının olması.

    Boğaz enfeksiyonunun virüs kökenli olması halinde, boğaz ağrısı ile birlikte öksürük, nezle, gözde iltihaplanma gibi belirtiler görülür. Bakteri kökenli olan enfeksiyonlarda ise, aniden başlayan ateş, boğaz ağrısına eşlik eden karın ağrısı ve baş ağrısı görülür. Boğazda kızarıklık, bademciklerde büyüme ve iltihaplanma, lenf bezlerinde şişme ve gerginlik görülür. Bazı durumlarda ciltte ince döküntüler, dilde çilek görünümü görülebilir. Ayrıca nezle ve öksürük bulgulara ilave olabilir.

    Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu

    Bebeklerde boğaz enfeksiyonu teşhisi nasıl yapılır

    Bakteri kökenli enfeksiyonların teşhisinin fiziki muayene ile  konulması zordur. Bunun için strep swap adı verilen testin yapılmasıyla ya da boğaz kültürü yapılmasıyla tanı konur. Strep swap testinin pozitif çıkması durumunda, teşhis tam olarak konulabilir. Negatif çıkan sonuçtan sonra, teşhis için mutlaka boğaz kültürü alınması gerekir.  

    Bebeklerde boğaz enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır

    Yapılan boğaz kültürü neticesinde virüs bulunmaz ise, antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Nedeni virüs olan enfeksiyonlarda, tedavi hastayı rahatlatmak amacıyla yapılmalıdır. Bebeğe ateş düşürücü ve ağrı kesici gibi ilaçlar verilerek, semptomların hafifletilmesine çalışılmalıdır. Bakteri kökenli enfeksiyonların tedavisi antibiyotiklerle yapılacaktır. Özellikle penisilin grubu ilaçlar bu konuda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Uygulanan tedavi en az 10 gün devam etmelidir. Tedavinin başlamasıyla geçen 24 saat sonrasında, enfeksiyonun bulaşıcı özelliği kalmayacaktır.

    Bebekleri boğaz enfeksiyonundan korumak için neler yapılabilir

    • Bebeğin ortamın koşullarına uygun bir şekilde giydirilmesi gerekir.
    • Terlemesi halinde mutlaka giysileri değiştirilmelidir.
    • Banyo, deniz, havuz sonrasında saçlarının kurulanmasına dikkat ediniz. Islak saçların rüzgara maruz kalması enfeksiyonların dışında, ileride sinüzit rahatsızlığına sebep olabilir.
    • İçme suyunun oda sıcaklığında olmasına, dondurma gibi soğuk içeceklerden kaçınmaya dikkat edilmelidir.
    • Hijyen şartlarına, el ve ayak bakımına, ortak eşyaların kullanımına özen gösterilmelidir. 
    ]]>
    Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 18:54:37 +0000 Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir Boğaz iltihabı başta enfeksiyon olmak üzere farklı rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkabilen bakteriler nedeni ile de ortaya çıkabilen bir hastalık türüdür. Üst solunum yolu ile a Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir Boğaz iltihabı başta enfeksiyon olmak üzere farklı rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkabilen bakteriler nedeni ile de ortaya çıkabilen bir hastalık türüdür. Üst solunum yolu ile alakalı hastalıklar boğaz iltihabına yol açabilir. Boğaz kaslar ile kaplı bir yapıya sahiptir. Boğaz hastalığa yol açan ya da tahrişe neden olan faktörlere maruz kaldığında mukozada şişlik ve enflamasyon gerçekleşebilir. Bu durumun şiddetine bağlı olarak boğazlarda iltihap ya da ağrı oluşabilir.

    Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

    Birçok bitki boğaz iltihabını geçirebilmek ya da hafifletebilmek için yararlı olabilir. Bitkiler hastalığın şiddetine göre tek başına ya da yardımcı tedavi olarak kullanılabilir. Fakat bademcik absesi gibi ciddi iltihaplanmalarda mutlaka antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur.

    Aynısafa Çiçeği: 1 bardak kaynatılmış suya 1 yemek kaşığı aynısafa çiçeği eklenir ve 10 dakika kadar demlenir. Demlenen çay süzülerek günde 3-4 defa gargara yapılır.Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

    Syzgium Kabuğu: Yarım çorba kaşığı kıyılmış syzgium kabuğu bir su bardağı suyun içinde kaynayıncaya kadar bekletilir. Ocağın altı kapatılarak 10-15 dakika kadar demlendirilerek süzülür. Gün içinde 3-4 defa gargara olarak kullanılır.

    Ebegümeci Çiçeği: 1 su bardağı suyun içine 1 çorba kaşığı ebe gümeci eklenerek 2-3 dakika kadar kaynatılır. 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 defa gargara olarak kullanılır.

    Adaçayı Yaprağı: 1 bardak kaynar suyun içine 1 çorba kaşığı adaçayı yaprağı eklenerek bardağın ağzı kapatılır ve 15 dakika kadar demlenir. Süzüldükten sonra 1 bardak kadar içilir veya gargara suyu olarak kullanılır.

    Böğürtlen Yaprağı: 1 bardak kaynar suyun üzerine yarım çorba kaşığı böğürtlen yaprağı eklenir ve 10 dakika kadar demlenerek süzülür. Günde 4-5 defa gargara yapmak için kullanılır.

    Ballıbaba Çiçeği: 1 su bardağı kaynatılmış suyun üzerine 1 yemek kaşığı ballıbaba çiçeği eklenerek 15 dakika kadar bekletilir ve süzgeç yardımı ile süzülür. Gargara yapmak için gün içinde 4-5 defa kullanılır.

    Hatmi Çiçeği Ve Papatya: İki bitki bir arada demlendikten sonra süzülerek 1-2 saat kadar dinlenmeye bırakılır. Hazırlanan karışım üzüm suyu ile tatlandırılır. Boğaz iltihabı devam ettiği sürece elde edilen karışımdan günlük yarım çay bardağı içilir.

    Zeytinyağı Ve Soğan: Soğan zeytinyağı ile pişirilerek lapa haline getirilir. Lapa haline gelen karışım çatal yardımı ile ezilir. Elde edilen karışım temiz bir tülbente sürüldükten sonra boğaza sarılır.

    Papatya: Kurutulmuş papatya sirke ilave edilmiş bir kabın içine alınır ve bir gün boyunca bekletilir. Papatyanın suyu sıkılarak posası çıkarılır. Elde edilen posa ısıtıldıktan sonra temiz bir tülbente yayılarak boğaza sarılır.

    ]]>
    Boğaz İltihabı https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-iltihabi.html Mon, 03 Dec 2018 03:52:30 +0000 Boğaz iltihabı, boğazda iki tarafta bulunan tonsil veya bademcik olarak adlandırılan dokuların iltihaplanmasıdır. Anjin ya da tonsilit olarak ta bilinir. Rahatsızlık akut, subakut ve kronik seyirli olabilir. Akut olan t Boğaz iltihabı, boğazda iki tarafta bulunan tonsil veya bademcik olarak adlandırılan dokuların iltihaplanmasıdır. Anjin ya da tonsilit olarak ta bilinir. Rahatsızlık akut, subakut ve kronik seyirli olabilir. Akut olan türü virüs ya da bakterilerle bulaşır. Subakut adı verilen türü actinomyces bakterisi nedeniyle oluşur. Bu türdeki iltihaplanmalar üç haftadan üç aylık süreye kadar etkili olur. Kronik olan türler tedavi edilmediğinde, uzun dönem etkili olur.

    Boğaz iltihabının belirtileri nedir

    Boğazda acı, ağrı ve yanmalarla kendini gösteren rahatsızlık, bazı hallerde kulaklarda ağrı ve boyun tutulmalarına neden olabilir. Hastalarda yutkunma zorlukları, ateş, ürperti, baş ağrısı ve ses değişimleri yapabilir. Boğazda kaygan, kırmızı ve şiş olan dokuların üzerinde beyaz, sarımsı kabuklanmalar görülür. Lenf dokularında şişmeler olabilir. Çocukluk dönemlerinde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Üç yaşından daha küçük olan çocuklarda, rahatsızlık çoğunlukla viral enfeksiyonlar sonucunda gelişir. Stretokok denilen mikrobun yaptığı iltihap, 5-10 yaş arası çocuklarda daha çok kış döneminde görülür. Özellikle aile üyeleri arasında oldukça bulaşıcı özelliği vardır. 

    Boğaz iltihabının teşhisi nasıl yapılır

    Hastalığa klinik olarak tanı konulmaktadır. Hastalarda boğaz ve bademcik bulguları belirgindir. Kesin teşhis koyabilmek için, boğaz kültürü yapılmaktadır. Hızlı teşhis yapılması gerektiğinde RADT uygulanıp, antijen tespiti yapılabilir. Yapılacak kan sayımı hastalığın ipuçlarını gösterebilir.

    Boğaz İltihabı

    Boğaz iltihabının tedavisi nedir

    İltihaplanmanın tedavisinde antibiyotikler oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Uygulanacak 10 günlük bir ilaç tedavisi çoğunlukla iyileşmeyi sağlayacaktır. Sürekli olarak tekrarlayan iltihaplanmalarda, doktor bunun streptokok enfeksiyonu olduğunu belirlemek için boğaz kültürü yaptırabilir. Bunların sonunda kullanılacak antibiyotikler tedaviye olumlu olarak yansıyacaktır. Bu şekilde tedavi sağlanamazsa, cerrahi yöntemler uygulanarak bademciklerin alınması gerekebilir. Ameliyat kararı verilmesi için, aşağıdaki durumların oluşması gerekir;

    • Hastanın solunumunu engelleyecek derecede bademciklerde büyüme olması halinde
    • Hastada yutkunma sorunlarının oluşması halinde
    • Hastada sıkça tekrarlayan boğaz ağrısının olması halinde
    • Hastada sürekli olarak tekrarlayan boğaz iltihaplanması olması halinde
    • İltihabın sinüzit, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlara sebep olması halinde bademciklerin ameliyatla alınma kararı verilir.

    Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. Hastada kesi yapılmadan, ağzın içinden özel aletlerle bademcikler alınır. Hastada solunum güçlüğü ya da kanama belirtisi olması halinde, yeniden ameliyata alınması gerekebilir. Hastanede 5-10 saat gözetim altında tutulan hastalar, herhangi bir sorun olmazsa taburcu edilirler. 3 yaşın altında olan hastalar için, bu süre bir gece olarak belirlenebilir. 

    ]]>
    Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-belirtileri.html Mon, 03 Dec 2018 22:50:48 +0000 Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri, Boğaz ağrısına neden olan boğaz enfeksiyonu tıp dilinde farenjit olarak adlandırılmaktadır. Yıl içinde her dönem ortaya çıkabileceği gibi, özellikle kış aylarında daha yaygın bi Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri, Boğaz ağrısına neden olan boğaz enfeksiyonu tıp dilinde farenjit olarak adlandırılmaktadır. Yıl içinde her dönem ortaya çıkabileceği gibi, özellikle kış aylarında daha yaygın bir şekilde oluşum gösterir. Her yaş grubu insan boğaz enfeksiyonuna maruz kalabileceği gibi, bağışıklık sistemi güçsüz olabilen yaşlı ve çocuklarda yaygın bir şekilde oluşum gösterebilir. Boğaz enfeksiyonunda ortaya çıkan en yaygın belirtiler boğaz ağrısı, boğazlarda ve ağızda kuruluk, yutmakta güçlük çekme ve ses kısıklığı olarak sıralanabilir.

    Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri:

    Boğaz enfeksiyonu neyin neden olduğuna bağlı olarak kişiden kişiye farklı belirtiler ile oluşum gösterebilir.

    Çocuk Ve Yetişkinlerde Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri:

    • Halsizlik
    • Öksürük
    • Ses kısıklığı
    • Yutkunma güçlüğü
    • Boğaz ağrısı
    • Boğaz ve ağızda kuruluk
    • Boğazlarda yanma ve rahatsızlık hissi
    • Hapşırma

    Boğaz Enfeksiyonu BelirtileriBebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri:

    • Huzursuzluk
    • Asabiyet
    • Burun akıntısı
    • Ateş
    • Boğaz şişliği ve ağrısı
    • Hapşırma

    Bakteriyel Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri:

    • Boğazlarda iltihap
    • Baş ağrısı
    • Ateş
    • Halsizlik
    • Öksürük
    • Lenf bezlerinde şişlik
    • Hapşırma
    • Mide bulantısı ve kusma

    Viral Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri:

    • Sinüs ağrısı
    • Tıkanıklık
    • Hırlama
    • Boğazda kuruluk
    • Derin ses

    Boğaz Enfeksiyonu İçin Alınabilecek Önlemler

    Boğaz enfeksiyonunun önüne geçebilmek için kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Bu nedenle de mineral ve vitamin yönünden zengin içeriğe sahip gıdalar ile beslenerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanmalıdır. Düzenli aralıklarla yapılan egzersizler ve C vitamini tüketimi bedeni bu tür enfeksiyonlara karşı korur.

    ]]>
    Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Tue, 04 Dec 2018 19:32:58 +0000 Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar boğazlarda enfeksiyon oluşumuna yol açarak boğaz ağrısına maruz kalınabilir. Sebebi her ne olursa olsun boğaz ağrılarını azaltmak ve boğazı yumuşak tut Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar boğazlarda enfeksiyon oluşumuna yol açarak boğaz ağrısına maruz kalınabilir. Sebebi her ne olursa olsun boğaz ağrılarını azaltmak ve boğazı yumuşak tutmak için bazı bitkilerden yardım alınabilir. Bitki çayları boğaz enfeksiyonların da yararlı oldukları kadar öksürüğü de hafifletir ve boğazların daha fazla tahriş olmasını önler.

    Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

    Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü boğaz enfeksiyonların da uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Meyan kökü boğaz enfeksiyonu haricinde ağız içi yaraları, ülser, alerji ve viral enfeksiyonlar için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bitkiden hazırlanan çay sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Hazırlanan çay soğuduktan sonra günlük 3-4 defa gargara yapmak için kullanılabilir. Meyan kökü ile hazırlanan çayın abartılı bir şekilde kullanılması yüksek tansiyona neden olarak potasyum seviyesini düşürebilir. Bu nedenle tüketim için fazla abartıya kaçmamak gerekir.

    Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

    Adaçayı: Adaçayı soğuk algınlığı hastalıklarında etkili bir rol oynamaktadır. Ayrıca boğaz enfeksiyonu ve öksürük için oldukça olumlu etkileri vardır. Anti mikrobiyal ve anti-inflamatuar niteliği ile boğaz enfeksiyonunu azaltmaya yardımcı olur. Adaçayına limon ekleyerek tüketildiğinde vücut için C vitamini desteği sağlanabilir ve balla tatlandırılarak tüketilebilir.

    Karaağaç Çayı: Karaağaç çayı daha çok Kuzey Amerika ülkelerinde boğaz enfeksiyonu için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karaağaç çayı, karaağacın iç kabuklarından elde edilir ve su ile buluşturulduğu zaman jel kıvamı alır. Bu jel kıvamını alan madde boğazın etrafını kaplayarak enfeksiyonu azaltır.

    Okaliptüs Çayı: Grip ve üst solunum hastalıklarında okaliptüs oldukça popüler bitkiler arasında yer almaktadır. Boğazı yatıştırıcı bir özelliğin yanı sıra bronşit ve sinüzit ağrılarını da en aza indirir. Okaliptüs çay olarak hazırlanacağı gibi kaynar suya ilave edilerek buharı da solunabilir. Ayrıca hazırlanan çay soğuduktan sonra gargara olarak da kullanılabilir.

    Papatya Çayı: Papatya çayının sinirleri yatıştırıcı ve uyku düzenleyici bir özelliği vardır. Ayrıca papatya çayı boğaz ağrısı ve enfeksiyonu için de kullanılabilecek bir özelliktedir. Uyku getirici bir özelliği olduğu için papatya çayı soğuduktan sonra gargara olarak da kullanılabilir.

    ]]>
    Hamilelikte Boğaz Ağrısı https://www.bogazagrisi.gen.tr/hamilelikte-bogaz-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 05:29:10 +0000 Hamilelikte boğaz ağrısı, hamilelik dönemi bir kadının yaşayabileceği mucizevi ve heyecan dolu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayının birçok hastalığa karşı dirençli ve dikkatli olması gerekir. Hamilelik döne Hamilelikte boğaz ağrısı, hamilelik dönemi bir kadının yaşayabileceği mucizevi ve heyecan dolu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayının birçok hastalığa karşı dirençli ve dikkatli olması gerekir. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi diğer dönemlere göre daha savunmasız olur ve dolayısı ile bazı hastalıklara yakalanma riski daha fazladır. Boğaz ağrısı, grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi  üst solunum yolları hastalıklarına yakalanma olasılığı gebelik döneminde daha fazladır. Bu dönemde oluşan boğaz ağrısını kontrol altına almak için sorunu başlangıç aşamasında tedavi etmek gerekmektedir. Gebelik dönemi ilaç kullanımı için uygun bir dönem olmadığından dolayı boğaz ağrısı için doğal ve bitkisel ürünlerden yararlanılabilir.

    Boğaz ağrısı nezle, grip ya da soğuk algınlığı nedeni ile oluşmuşsa kaynağı bir virüs olduğundan spesifik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotik ile uygulanan tedaviler boğazlarda ağrıya yol açan virüslere her hangi bir etki sağlamaz. Antibiyotik tedavisi bakteri kaynaklı sorunlarda kullanılmaktadır. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler hastalığı düzeltmediği gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle gebelik döneminde bu tür sorunları kontrol altına almak için vitamin desteği, sıvı tüketimi ve bol istirahat önerilmektedir. Kullanılabilecek basit bir ağrı kesici ve antibiyotik için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Bu dönemde antibiyotik tedavisi sinüzit, zatürre gibi her hangi bir bakteriyal enfeksiyon söz konusu ise doktor tavsiyesi ve gözetimi altında uygulanabilir.

    Hamilelikte Boğaz AğrısıHamilelik Döneminde Boğaz Ağrısına Uygulanabilecek Bitkisel Öneriler

    • Boğaz ağrısı çok şiddetli değilse bir fincan aşırı sıcak olmayan çay ağrıya karşı iyi gelebilir. Çay bir miktar bal ve limon ile tatlandırılarak içilebilir. Bu şekilde ağrı daha çabuk ortadan kalkacaktır. Uyku problemi yaşamamak için çay içmek istemeyen anne adayları ılık suyun içine birkaç damla limon ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilir. Tıpkı çay gibi hafif boğaz ağrılarına karşı iyi gelir.
    • Zencefil çayı yine hamilelik döneminde yaşanan boğaz ağrısı için kullanılabilir. Zencefil rendelenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan zencefilin suyu süzülür, içine bal ve limon eklenerek tüketilebilir.
    • Gün içinde çok soğuk olmayan suya 1 tatlı kaşığı kadar tuz ilave edilerek 2 defa gargara suyu olarak kullanılabilir. Uygulanan gargara kan dolaşımını hızlandırarak balgam söktürücü bir etki sağlar.
    • 2-3 diş sarımsak iyice çiğnendikten sonra yutulur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak boğaz ağrısına karşı fayda sağlar.
    • Nar kabuğu yine boğaz ağrısına karşı iyi gelen şifalı meyveler arasındadır. Nar kabuğu rendelenerek ya da blenderdan geçirilerek çay gibi demlenir. Hazırlanan çay bir fincan olacak şekilde içilir.
    • Hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi için yarım kahve fincanı hardal tohumu iyice dövüldükten sonra 1 yemek kaşığı bal, yarım limon suyu ve yarım tatlı kaşığı tuz ile karıştırılır. Üzerine 1 su bardağı su eklenerek kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.
    • Hamilelik döneminde ya da normal dönemlerde yaşanan boğaz ağrısı nedeni ile yemek yemekte güçlük yaşanabilir. Bu nedenle sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olur. Özellikle bol limonlu tavuk çorbası boğaz ağrısına iyi gelen bir çorbadır.
    • Hamilelik dönemi vücudun hassas ve daha kırılgan olduğu bir dönemdir. Çoğu bilinçli anne adayı bu dönemde ilaç kullanmaktan kaçınır. Bu nedenle de doğal bitkisel tedavilere yönelir. Hamilelik döneminde kesinlikle doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Rahatsızlık yalnızca boğaz ağrısı değilse ve beraberinde başka rahatsızlıklarda varsa, evde uygulanan  tedavi yöntemlerine rağmen sorun kontrol altına alınamıyorsa muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.
    ]]>
    Boğaz Ağrısı Tedavisi https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisi-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 06:34:29 +0000 Boğaz ağrısı tedavisi, birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısının en önemli sebebi ise enfeksiyonlardır yani mikrobik hastalıklardır. En önemli mikrop grupları ise virüsler ve bakterilerdir. H Boğaz ağrısı tedavisi, birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısının en önemli sebebi ise enfeksiyonlardır yani mikrobik hastalıklardır. En önemli mikrop grupları ise virüsler ve bakterilerdir. Her iki mikrop grubunun da tedavisi birbirinden farklıdır. Özelliği olmayan virüsler kendi kendilerine yaklaşık olarak bir iki hafta içinde iyileşirler. Bakterilerin ise antibiyotik kullanımı gerektiren farklı bir tedavi yöntemi vardır. Enfeksiyonlar dışında birçok hastalıkta boğaz ağrısına sebep olmaktadır. Boğazın kendi enfeksiyonu olmamasına rağmen sinüslerden akan ya da akciğerden kaynaklanan akıntılar boğazda tahrişe neden olur. Bundan dolayı da boğaz ağrısı oluşur. 

    Boğaz ağrısının en önemli nedeni kronik faranjittir. Kronik faranjit mikrobik enfeksiyona bağlı olmayan hastalıklar haricinde boğazın tahriş olmasından dolayı ortaya çıkan boğazda ki mukozanın iltihaptır. Bunun altında yatan sebepler çok önemlidir. Sebebin bilinmesi tedavi sürecinde hem tedavinin işleyişini hem de tedavinin nasıl sonuçlanacağını belirler. Kronik faranjite sebep olan üç önemli etken bulunmaktadır. Bunlardan ilk olanı sigara içmektir. Sigara içen kişinin sigara kullanımını bırakmaması tedavinin net bir şekilde sonuçlanmamasına neden olmaktadır ve istenilen verim tedaviden alınamaz. Bundan dolayı sigara içen kişinin tedaviden istenilen sonucu alabilmesi için sigarayı kesinlikle bırakması gerekir. Diğer bir etken ise mide özsuyunun boğaza kadar gelerek orada kimyasal süreçte irritasyona sebep olması ve mukozada yan etkilerin ortaya çıkmasıdır. Başka bölgede bulunan enfeksiyonun yani burun, sinüs ya da akciğerde bulunan enfeksiyonun boğazdan geçerek balgam ya da öksürük gibi şeylerle irritasyona sebep olması kronik faranjite neden olmaktadır. Yine bir diğer etken olarak kansızlık, tiroit ve guatr gibi sistemik hastalıklarda boğaz ağrısı oluşmasına neden olurlar.

    Boğaz Ağrısı TedavisiBoğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

    Boğaz ağrısına sebep olan özellikli bir durum yok ise virüs için ilaç kullanılamamakta. Bunun yerine boğaz bölgesini rahatlatmak için gargara ve pastil gibi lokal tedaviler uygulanabilir. Boğaz ağrısı çeken hastanın yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekir. Hastanın su alımını fazla tutması gerekmekte. Bağışıklık sistemini desteklemek için vitamin bakımından zengin ilaçlar kullanılması gerekir. Yine ileride bakteriyel enfeksiyonlara neden olmaması için boğaz ağrısının, düşük dozda geniş spektumlu ilaçlar verilmektedir. 

    Bakterilerin neden olduğu boğaz ağrısı hastalıklarında, bakterilerin tam olarak ne tür bakteriler olduğunu tespit etmek gerekir. Tespit edildikten sonra bakterilerin türüne göre verilen ilaçların kullanılması gerekir. Boğaz ağrısı akut bir enfeksiyona bağlıysa ve tedavi edilmezse daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Giderek kronikleşebilecek başka enfeksiyonlara neden olabilir. Basit görülen bir virüs tedavi edilmezse kronik bir hal alabilir ve kronikleşmiş akciğer enfeksiyonlarıyla uzun yıllar mücadele verilmek zorunda kalınabilir. Eğer boğaz ağrısı sistemik bir hastalığın ilk belirtileri arasında ise çok ciddi yaşam kurtarıcı etkisi vardır. 

    Boğaz ağrısı çeken hasta bol bol sıvı tüketmelidir. Sigara, kirli hava gibi boğazı tahriş edebilecek yerlerden uzak durulması gerekmektedir. Tozlu ev ortamından hem alerji yönünden hem de hastalığı direkt etkileme yönünden zararlıdır. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılmak istenilen kumaş ve yine temizlik için kullanılması gereken temizlik ürünlerinin de dikkatli seçilmesi alerjiye karşı yararlı olur. Tüketilen içeceğin çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekmektedir. Boğazı rahatlatmak için evde kullanılacak gargara ve pastil de işe yaramaktadır. Yutulması kolay olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Gece yatılacak ortamın çok kuru olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
    ]]>
    Boğaz Ağrısı Bitkisel Tedavisi https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisi-bitkisel-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 23:35:30 +0000 Kış aylarında bademcik iltihaplanması ve boğaz ağrısı şikayetlerinde çok artış olmaktadır. Yüksek ateş ve boğaz enfeksiyonları çoğu insan için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu durumda adaçayı ile yapılan ga Kış aylarında bademcik iltihaplanması ve boğaz ağrısı şikayetlerinde çok artış olmaktadır. Yüksek ateş ve boğaz enfeksiyonları çoğu insan için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

    Bu durumda adaçayı ile yapılan gargaralar gerçek bir yardımcıdır. Adaçayı kürü Bademcik veya boğaz iltihabının (faranjit) oluşumuna karşı da gerçek bir koruyucu ve önleyicidir.

    Gün boyu birkaç defa yapacağınız adaçayı gargarası ilk günlerde sizi yeniden dünyaya gelmiş gibi yapacaktır. İlerleyen günlerde haftada birkaç defa bu gargarayı tekrarlamak sizi bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyacaktır.

    Adaçayı Gargarası nasıl Hazırlanır

    Yaklaşık bir su bardağı suda bir poşet adaçayı veya bir tatlı kaşığı taze adaçayı on dakika demlenir.

    Günde 2-3 defa gargarası yapılır. Ayrıca, beraberinde bir ay boyunca hergün bir çay bardağı adaçayı içilir.

    Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitkiyi daha fazla suyunun içinde bekletmeyiniz, mutlaka süzüp ayırınız.

    Not: Aktarlardan satın alacağınız adaçayı hem çok daha ucuz hem de amacınıza daha uygundur.

    Uyarı: Adaçayı, memleketimizde son yıllarda sıkca tüketilmeye başlanmış bir çaydır. Ancak, hamile bayanların hamileliklerinin ilk üç ayında adaçayını temkinli kullanmaları gerekir. Eğer düşük tehlikesi söz konusu ise kesinlikle adaçayından uzak durmaları gerekir. Çünkü, adaçayı yaprakları, dört tane düşük yapma riskini artıran madde içermektedir.

    Boğaz Ağrısı Bitkisel TedavisiSoğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir
    sıvı alımınızı arttırınız (Ballı sıcak çay, bilinen bir halk çaresidir).
    Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.
    tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız (Yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur).
    Hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
    Boğazı uyuşturan pastillerden kullanabilirsiniz.

    Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir

    Boğaz ağrısı tıpta farenjit olarak bilinir.Yutak yani boğazın iltihaplanması sonucu farenjit olarak bilinen boğaz ağrısı gerçekleşir.Boğaz ağrısına yol açan çeşitli faktörler vardır.Bunlarda mikroplar ve metabolizmaya bağlı nedenler olmak üzere iki ana grupta bulunur.Bazı durumlarda ise bulunulan ortamın ısısına,ortam yer alan toza bağlı olarak boğaz ağrısı yaşanabilir.

    Boğaz ağrısı her yaşta insanlar sıklıkla görülen sorunlar arasındadır.Ama en çok 4-7 yaş arası çocuklarda boğaz ağrısına daha çok rastlanılır.1 yaş altı çocuklarda ise boğaz ağrısı çok nadir olarak görülen durumlar arasındadır.Boğaz ağrısının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir.Belirtilerde en büyük etken hastalığın neden kaynaklandığıdır.Boğaz ağrısı yol açan en büyük etmen virüslerdir, geri kalan unsurlar ise bakteriyel sebeplerden dolayı boğaz ağrısı yaşatır.Boğaz ağrısı bazı durumlarda tehlikeli olabilir ve önlem alınması gerekebilir. Mesela bakteriye bağlı boğaz ağrısı varsa bu yüksekateşe yol açabilir. ateş 40 dereceleri daha bulabilir. virüse bağlı boğaz ağrısı olmuş ise genel olarak yüksek ateş görülen durumlar arasında değildir.

    Boğaz ağrısının belli başlı belirtileri; ses kısıklığı, öksürük, boğaz hafif yanma, yorgunluk, nefeste koku, tozlu ortamda sorun yaşanması gibi durumlar boğaz ağrısının geli yorum dediği durumlardır.Boğaz ağrısı genelde 1-2 gün sürede geçer. antibiyotikler ise boğaz ağrısı tedavisi için olumlu etkiler yapar.Hastalığın kısa sürede geçmesini sağlar.

    Boğaz Ağrisina Ne iyi Gelir

    Hatmi boğaz ağrısına iyi gelme yönünde oldukça etkilidir.Hatminin hem köklerini, çiçeklerini ve yapraklarınından yapılacak efisyon ile boğaz ağrısından kurtulunabilinir.

    adaçayı da boğaz ağrısı için faydalıdır.Özellikle ağızda gargara yapılarak kullanılırsa yararları ortaya çıkar.Gargara yapılacak karışım ne çok sı]]> Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ? https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 19:08:22 +0000 Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Hemen herkes gibi zaman zaman boğaz ağrısından şikayet ettiğimiz anlar olmuştur. Boğaz ağrısının en yaygın nedenleri arasında soğuk algınlığı ile gribi oluşturan mikroplar  Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Hemen herkes gibi zaman zaman boğaz ağrısından şikayet ettiğimiz anlar olmuştur. Boğaz ağrısının en yaygın nedenleri arasında soğuk algınlığı ile gribi oluşturan mikroplar ve virüsler tarafından oluşur. Çok bulaşıcıdırlar ve genellikle kış aylarında salgın yaparlar. Çoğunlukla bakteriler strep, mikoplazma yada virüsler soğuk algınlığı, enfeksiyöz monoükleoz gibidir. Vücudun kendi yaptığı mücadele sonucu ile bu hastalıktan yaklaşık on gün süre içerisinde iyileşir. Boğaz ağrısı sırasında görülen gıcık ve gıdıklanma hissi, tahriş, nefes alırken yada öksürürken boğazda bir yanma ve kuruluk hissi, boyunda incinme gibi boğaz ağrısı belirtilerini oluştururlar. Bazen buna bademciklerin iltihabı da eklenebilir. Böyle durumda yutkunurken yada bir şey yutarken ağrıya neden olur. Genelde ateşle beraber baş ağrısı da eklenir. Bu gibi rahatsızlıklarda C vitamini yüksek içecekler, yumuşak yemekler ve sulu besinlerden yararlanmak faydalı olur. Virüslerin neden olduğu boğaz ağrısı ise burun akıntısı, kaşıntı, hapşırık, vücutta kırgınlık ve ağrı ile beraber yüzlerce türü olan virüsün biri, bu hastalığı başlatan virüsler olup bunlar, alerji, odada havanın kuruluğu ve diğer tahriş ediciler rahatsızlığın ilk aşamasıdır. Ancak, boğaz ağrısına ne iyi gelir yazımızda sizlere iyi gelecek doğal uygulamaları sunabilmek için hazırladık.

    Boğaz Ağrısına İyi Gelen Uygulamalar;

    Limon ve su; Bu şişmiş olan boğaz dokularınızın büzülmesine yardımcı olan ve virüsler ile bakteriler için de, asitli bir ortam sağlayacaktır. Hazırlanışı; Bir bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Her gün bir su bardağı içilmesi tavsiye edilir.

    Limon ve zencefil; İçerisine balı da ilave edersek, bal boğazınızı kaplayacak ve antibakteriyal bir ortam oluşturacaktır. Hazırlanışı; Yarım su bardağı sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı toz zencefil ile bal ve yarım limon suyunu ekleyin. Hepsini karıştırdıktan sonra gargara yapın.

    Acı sos ve su; Acı biberin içerisindeki, capsicum madde ağrıyı azaltmaya ve iltihapla savaşmaya yardım ediyor. Hazırlanışı; 1 su bardağı sıcak suyun içerisine 5 parça acı kırmızı biber veya sosu ekleyin. Boğazda yanma olacaktır, ama her 15 dakikada yapılır ise, faydalı olacaktır.

    Adaçayı ve su; Boğaz ağrısı ve öksürükte etkilidir. Anti mikrobiyal ve anti inflamatuar özelliği ile boğazın iltihaplanmasını önler. Hazırlanışı; 1 çay kaşığı adaçayı, yarım çay kaşığı sap, fincanın yarısı kadar kahverengi şeker ile beyaz sirke karıştırıp, gargara yapın.

    Safran ve su; Bu sarı baharat bir antioksidan özelliği bulunan ve birçok ağır hastalıkta güçlü etkiye sahiptir. Hazırlanışı; Boğaz ağrısı için yarım çay kaşığı safranı ve yarım kaşığı tuzu bir su bardağı sıcak suyun içerisinde karıştırıp, gargara yapın.

    Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Karanfil çayı; Karanfilin genelde boğaz ağrısını hafifletici ve iyileştirici özelliğine sahip, antibakteriyal ve anti inflamatur bulunur. Hazırlanışı; Bir bardak suyun içerisine 1-3 çay kaşığı toz karanfil veya karanfil tohumu ilave edilip karıştırılır, ardından gargara yapın.

    Domates suyu; Boğaz ağrısına iyi gelen ve içeriğinde iyileştirici maddeler bulunan ve Likopenin antioksidan özelliğine sahiptir. Hazırlanışı; Yarım su bardağı domates suyu ve 10 damla acı biber sosu karışımıyla gargara yapın.

    Yeşil çay; Doğal yöntemi olarak enfeksiyonlara karşı savaşan bu yeşil çay boğaz ağrısında çok kuvvetlidir. Boğazınıza yerleşen bir bakteriyi öldürmek için yeşil çay hazırlayın, bir yudum ağzınıza alın ve gargara yapın.

    Meyan kökü ve su; Meyan kökleri ile boğaz ağrısını azaltan ve öksürüğe sebep olan balgamı da önler. Hazırlanışı; Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı meyan kökü şurubu veya tozunu ekleyip g]]> Bakterilerden Kaynaklanan Boğaz Ağrısı https://www.bogazagrisi.gen.tr/bakterilerden-kaynaklanan-bogaz-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 13:23:48 +0000 • Çeşitli tip streptokoklar boğaz ağrısına sebebiyet verebilir. Streptokoklar bademcik enfeksiyonu, zatürre, sinüzit ve kulak hastalıklarına da neden olabileceği gibi kalp kapakçıkları ve böbrekleri de olumsuz olarak etkileyebilir. • Çeşitli tip streptokoklar boğaz ağrısına sebebiyet verebilir. Streptokoklar bademcik enfeksiyonu, zatürre, sinüzit ve kulak hastalıklarına da neden olabileceği gibi kalp kapakçıkları ve böbrekleri de olumsuz olarak etkileyebilir. Bakteriyel boğaz ağrıları genellikle soğuk algınlığından daha uzun süren rahatsızlığa sebeb olurlar. Boğazın her iki tarafında bulunan bademciklerin iltihabı olan tonsillit de boğaz ağrısına yol açabilir. Tonsillit nedeniyle boğaz ağrısının sıklıkla görülmesi bademcikteki iltihabın tedavi edilmediğini gösterir. İçinde bakteri olan hastalıklı akıntı boğaza doğru gittiği için burun ya da sinüslerdeki enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir.

    • Beta mikrobu olarak da bilinen A grubu Beta Hemolitik Streptokok, genellikle 5-15 yaş arasında görülen bakteriyel bir enfeksiyondur. Boğazda iltihaplanmaya yol açan beta mikrobu, boğaz ağrısı olarak başlar ve tedavi edilmezse kalp romatizması, eklem romatizması ve böbrek iltihabı gibi kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

    • Beta mikrobu hava teneffüsü ve damlacık yoluyla bulaşır. Halsizlik, üşüme, ateş, boğaz ağrısı gibi yakınmalara yol açan beta enfeksiyonunda, bademcikler üzerinde beyaz bir zar meydana gelir.

    Bakterilerden Kaynaklanan Boğaz Ağrısı

    • Bağışıklık sisteminin güçlü olması halinde vücut bu mikrobu yok eder. Ancak, bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlü değilse, mikrop, bademciğin içine ya da buruna yerleşir ve bu da mikrobun devamlı yayılmasına sebep olur.

    • Beta mikrobunun tedavisinde 7-10 gün süresince penisilin ve penisilin türevi antibiyotikler kullanılır.

    • Boğaz ağrısıyla bağlantılı bakteri enfeksiyonları arasında bademcik iltihabı, difteri ve daha az görülen bakteri enfeksiyonu olan epiglotit de bulunmaktadır.

    ]]>
    Boğaz Ağrısı Kaç Günde Geçer ? https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisi-kac-gunde-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 13:43:59 +0000 Boğaz ağrısı kaç günde geçer, boğaz ağrısı çocuklar dahil her yaş grubunda sıkça ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Daha çok soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkan sağlık sorunlarından biridir. Boğ Boğaz ağrısı kaç günde geçer, boğaz ağrısı çocuklar dahil her yaş grubunda sıkça ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Daha çok soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkan sağlık sorunlarından biridir. Boğaz ağrısı vakalarının %85'i virüs nedeni ile ortaya çıkan boğaz iltihabı kaynaklıdır. Bu tür boğaz ağrısı antibiyotik ya da iltihap engelleyici ilaçların kullanımını gerektirmez. Bazı durumlarda ise oldukça şiddetli seyrettiğinden tıbbi desteğe ihtiyaç duyulabilir. Bakteri nedeni ile oluşan boğaz ağrısı eğer tedavi edilmezse daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Boğaz ağrısı larenjit, farenjit gibi sorunlar kaynaklı ise hiçbir müdahaleye gerek kalmadan en fazla 7-10 gün içinde kendiliğinden ortadan kaybolur. Boğaz ağrısı eğer birkaç gün içinde kendiliğinden geçmiyorsa, yüksek ateşle birlikte seyrediyorsa, nefes alıp vermekte zorluk yaşanıyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. 

    Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

    Ada Çayı: Sağlık açısından birçok yararı olan adaçayının içilmesi iltihap ve boğaz ağrısına karşı oldukça faydalıdır. Boğazlarda tahriş olan bölgeyi koruyarak oluşan rahatsızlığın giderilmesini sağlar. Adaçayı çay şeklinde içilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir. Boğazlarda oluşan yara, tahriş ve iltihabı ortadan kaldırır.

    Boğaz Ağrısı Kaç Günde Geçer Sarımsak: Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sarımsağın antioksidan özelliği hasar görmüş hücreleri onararak boğaz ağrısını hafifletebilir.

    Bal Ve Sirke: Sirke asitli bir yapıya sahip olduğu için boğazlarda ağrıya neden olan bakterilerin sayısını azaltır. Bal ise boğazı yumuşatarak tahriş oluşan bölgeleri rahatlatır. Sirke ve bal karışımı çay şeklinde hazırlanarak içilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir. Ağrı çok şiddetli ise günde 2 su bardağı içilebilir.

    Papatya Çayı: Papatya çayı boğazı rahatlatarak oluşan ağrının kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca kasları gevşeterek vücudun sakinleşmesine yardımcı olur. Hazır poşetler ile hazırlanabileceği gibi kurutulmuş papatya ile de hazırlanabilir. Daha etkili sonuç alabilmek için içine limon ilave edilerek içilebilir.

    Ekinezya: Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına karşı yaygın bir şekilde kullanılmakta ve önerilmektedir. Ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır. Ekineya düzenli olarak kullanıldığı takdirde soğuk algınlığına yakalanma olasılığını azaltır. Boğaz ağrısına karşı kullanıldığında ağrının birkaç gün içinde kontrol altına alınmasını sağlar. Ekinezya kapsül ya da çay şeklinde kullanılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

    Meyan Kökü: Boğaz ağrısı özellikle enfeksiyon kaynaklı ise ve beraberinde ateş, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetler varsa bu tür boğaz ağrısında tıbbi tedavi gerekebilir. Tıbbi tedavi sürecini kısaltmak ve hastalığı daha hafif atlatmak için bitkisel tedavilere başvurulabilir. Meyan kökü çayının boğaz yumuşatıcı özelliği vardır. Öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı meyan kökünden yardım alınabilir.

    Karanfil Çayı: Karanfil boğaz ağrısına iyi gelen bir bitkidir. Boğaz ağrısını iyileştirici etki yaratarak ağrının hafiflemesini sağlar. Bir fincan suyun içine 1 tatlı kaşığı karanfil tozu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan su ile günde 3-4 defa gargara yapılır.

    Yeşil Çay: Enfeksiyonlar ile mücadelede oldukça faydalı olan yeşil çay boğaz ağrısına karşı da oldukça faydalıdır. Boğazlarda oluşan bakterileri yok etmek için hazırlanan yeşil çay ile gargara yapılırsa boğaz ağrısı kısa sürede ortadan kaybolur.

    Limon Ve Zencefil: Limon suyu ve zencefil bal ile tatlandırılarak gargara suyu olarak kullanılır. Gargara suyu için 1 çay kaşığı toz zencefil yeterli olur. Bo]]> Boğaz Ağrısı Bulaşıcı mı ? https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisi-bulasici-mi.html Sat, 08 Dec 2018 08:19:37 +0000 Boğaz ağrısı enfeksiyon etkenine bağlı olarak bulaşıcı olabilir, özellikle viral enfeksiyonlar ve A grubu beta hemolitik streptokok adı verilen bakteriye bağlı oluşan enfeksiyonların bulaştırıcılığı yüksektir. Boğaz ağrısı enfeksiyon etkenine bağlı olarak bulaşıcı olabilir, özellikle viral enfeksiyonlar ve A grubu beta hemolitik streptokok adı verilen bakteriye bağlı oluşan enfeksiyonların bulaştırıcılığı yüksektir.
    Boğaz Ağrısı Bulaşıcı mı ]]>
    Hangi Hastalıklarda Boğazımız Ağrır ? https://www.bogazagrisi.gen.tr/hangi-hastaliklarda-bogazimiz-agrir.html Sat, 08 Dec 2018 15:34:25 +0000 Op. Dr. Tamer Haliloğlu, toplumun pek çok kesimini ilgilendiren boğaz ağrısının genellikle başka belirtilerle birleşik olarak meydana geldiğinin de altını Bu belirtilerin kişideki enfeksiyon türüne bağlı olarak büyük değişikli Op. Dr. Tamer Haliloğlu, toplumun pek çok kesimini ilgilendiren boğaz ağrısının genellikle başka belirtilerle birleşik olarak meydana geldiğinin de altını Bu belirtilerin kişideki enfeksiyon türüne bağlı olarak büyük değişiklik gösterdiğini ifade eden Op. Dr. Haliloğlu şöyle devam etti:

    “Örneğin soğuk algınlığı; boğazda kaşıntı ve ağrının yanı sıra, hapşırma, gözlerde sulanma, öksürme, düşük ateş, burun tıkanıklığı, hafif vücut ağrıları veya şiddetli olmayan baş ağrılarına da neden olur.

    Hangi Hastalıklarda Boğazımız Ağrır ]]> Boğaz Ağrısının Nedenleri https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisinin-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 22:31:23 +0000 Boğaz ağrısının nedenleri, boğaz ağrısı çok sık karşılaşılan tıbbi bir problemdir. Ülkemizde sağlık kuruluşuna başvurma nedenlerinin arasında en başta yer almaktadır. Başta enfeksiyon olmak üzere birçok Boğaz ağrısının nedenleri, boğaz ağrısı çok sık karşılaşılan tıbbi bir problemdir. Ülkemizde sağlık kuruluşuna başvurma nedenlerinin arasında en başta yer almaktadır. Başta enfeksiyon olmak üzere birçok rahatsızlık nedeni ile oluşum gösterebilir. Soğuk algınlığı, grip ve bakteriler boğaz ağrısını tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

    Boğaz Ağrısı Nedenleri

    Virüsler: Virüsler nedeni ile oluşan boğaz ağrısı burun tıkanıklığı, kaşıntı ve vücut kırgınlığı gibi şikayetleri ile kendini gösterebilir. Farklı birçok virüsten her hangi bir boğaz ağrısına yol açabilir. Vücut virüslere karşı direnerek bir hafta gibi bir süre içinde kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Boğaz ağrısı, su çiçeği, kızamık ve boğmaca gibi hastalıklar ile de ortaya çıkabilir. Boğazlarda oluşan aft ve kabarıklıklar kişiye oldukça ağrılı anlar yaşatabilir.

    Enfeksiyöz mononükleozis adlı viral enfeksiyonu nedeni ile oluşan boğaz ağrısı bir haftadan daha uzun bir sürede iyileşebilir. Bu virüs lenf sistemine konumlanarak bademcik, boyun ve koltuk altı gibi bölgelerde şişlik meydana gelebilir. Bu virüs nedeni ile oluşan ağrı solunum sıkıntısı, karaciğer sorunları ve dolayısı ile sarılığa yol açabilir. Aynı zamanda 1,5 aydan daha uzun süren kronik yorgunluğa sebep olabilir. Bu tür boğaz ağrısı ergenlik ve erişkinlik döneminde daha çok ortaya çıkar. Hastalık tükürük ile bulaştığından dolayı öpücü hastalığı olarak tanımlanır. Ayrıca, bardak, çatak, kaşık ve ortak havlu kullanımı da hastalığın bulaşmasına neden olana etkenlerdir.

    Tahriş: Özellikle kışın ortaya çıkan kuru ısı sabahları uyanıldığında devam eden ve yanıcı bir şekilde ortaya çıkan boğaz ağrısına yol açabilir. Bu durumdan kurtulmak için bulunulan odanın havalanması ve sıvı alımının arttırılması ile ortadan kalkabilir. Sürekli burun tıkanıklığı yaşayan ve bu nedenle ağızdan hava almak zorunda kalan hastalarda daha çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu hastalar için burun muayenesi ve tedavisi oldukça önemlidir.

    Daha çok sabahları ortaya çıkan ve çok şiddetli olmayan boğaz ağrısı ise mide asit salgısının ağız ve boğaza tekrar gelmesi nedeni ile oluşmaktadır. Bu ağrıyı kontrol altına almak için yatarken biraz yüksek tutulması gerekmektedir. Aynı zamanda yatmadan 2-3 saat önce yemek ya da her hangi bir şey yemeyerek de sorun kontrol altına alınabilir.

    Kimyasal maddeler, hava kirliliği yine boğaz ağrısına ve boğazlarda tahrişe neden olan faktörlerdir. Sigaraya alışkın olmayan ve kimyasal maddelere karşı alerjik reaksiyon sergileyen kişilerde boğaz ağrısına sık rastlanır.

    Boğaz, dil ve gırtlak tümörleri de boğaz ağrısı nedenleri arasındadır. Bazı vakıalarda kulaklara kadar ulaşabilen boğaz ağrısı ve yutkunmada güçlük yaşamak tümör nedenli ortaya çıkabilir. Ses tellerinin fazla zorlanması boğaz tahrişine dolayısı ile ağrıya yol açabilen başka bir nedendir.

    Boğaz Ağrısının NedenleriBakteriler: Boğaz ağrısı farklı bakteriler tarafından ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu tür bir rahatsızlık kalp kapakçıklarını ve böbrekleri olumsuz etkileyebilir. Bakteriler bademcik enfeksiyonu, zatürre, sinüzit ve farklı kulak hastalıklarına yol açabilir. Bu tür rahatsızlıklar ile beraber şiddetli boğaz ağrısı yaşanabilir. Bakteriler nedeni ile oluşum gösteren boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Bakteriler nedeni ile oluşan boğaz ağrısı soğuk algınlığı hastalıkları nedeni ile oluşan boğaz ağrısından daha uzun sürebilir. Şayet hastalık doktor muayenesi ile tespit edilemiyorsa boğaz kültürüne ihtiyaç duyulabilir.

    ]]>
    Boğaz Ağrısı Nedir ? https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisi-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 12:25:54 +0000 Tıbbi adı faranjit olan boğaz ağrıları, boğazda (farinks) oluşabilecek bir iltihaptan kaynaklanmaktadır. Farinks bölgesi bademciğin hemen arka tarafında bulunmaktadır.Uzun süre iyileşmeyen boğaz ağrısı ise kronik faranjit olarak Tıbbi adı faranjit olan boğaz ağrıları, boğazda (farinks) oluşabilecek bir iltihaptan kaynaklanmaktadır. Farinks bölgesi bademciğin hemen arka tarafında bulunmaktadır.Uzun süre iyileşmeyen boğaz ağrısı ise kronik faranjit olarak adlandırılır. Solunum yollarında, sinüslerde veya ağız bölgesinde oluşan bir enfeksiyonun yayılması sonucunda oluşur.

    Boğaz ağrılarının başlıca nedenleri ise :

    *Sigara kullanımı veya pasif içici olmak

    *Keskin ve katı yiyecekleri yeterli oranda çiğnemeden yutmak

    *Kuru hava

    *Saman nezlesiReflü ve mide yanmaları olarak sayılabilir.

    *Kirli hava veya kimyasalların derin nefesler halinde ciğerlere çekilmesi

    Boğaz Ağrısı Nedir Streptekok yüzünden oluşabilecek enfeksiyonlar için boğazınızın içi temizlenip hazırlanmalıdır. Eğer boğaz ağrısına neden olan bir virüs ise, bu çok özel bir tedavi gerektirmeyebilir. Boğaz kendini 5 ila 7 gün içinde iyileştirir ve ağrı yok olur. Kronik faranjit için ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Eğer bakteri yüzünden oluşmuş bir faranjit sorununuz varsa, antibiyotik tedavisi ile 2-3 gün içerisinde daha iyi hissedersiniz.Viral oluşmuş faranjit 5 ila 7 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak iyileşmeye başladığınız andan itibaren de olsa belirlenmiş antibiyotik kullanımını kesmemelisiniz. Eğer belirlenmiş antibiyotik ilaç tedavisini yarıda bırakırsanız, boğaz ağrısı nüksedebilir.Semptomları arasında ;

    •Boğazın kızarması

    •Ateşin yükselmesi•Boğazdaki iltihap

    •Boğaz kısmındaki bezelerin şişip hassaslaşması

    •Boğazada oluşmuş, nefes almayı, çiğnemeyi ve konuşmayı zorlaştırıp acı veren bir hassaslık•Ses kısıklığı•Kulak ağrıları (probleminiz boğazınızda bile olsa kulak ağrıları çekiyor olabilirsiniz) bulunmaktadır.

    •Sigara içmeyin.

    •Birkaç günlük bir süre boyunca sıvı alımını fazlalaştırın, ve dilediğiniz ölçüde boğazınızı rahatlatmak için az konuşun.

    •Reçetesiz pastiller ve ağız gargara ürünleri kullanın.•Havayı nemlendirici bazı cihazlar kullanabilirsiniz.

    •Yeterli miktarda istirahat edin.•Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ve ılık içecekler içmek iyi gelebilir. (Gargara için tuzlu su: Bir fincan ılık suya yarım çay kaşığı tuz ilave ederek hazırlayabilirsiniz.)

    Eğer boğaz ağrınız birkaç günden fazla sürüyorsa doktorunuzla temas kurun. Dikkat edeceğiniz bir kaç nokta sizin boğaz ağrısı çekmenize engel olabilir;

    •Havanın kirli olduğunu düşündüğünüz günlerde açık havaya çıkmamaya çalışın.

    •Boğaz ağrısı çeken diğer insanlarla çok yakın temas kurmayın.

    •Çok fazla sayıda sigara içilmiş veya içilmekte olan mekanlarda kalmayın.

    •Yaşadığınız yerdeki hava kuru ise evinizie havayı nemlendirici cihazlardan alabilirsiniz.

    •Yiyecek ve içeceklerinizi başka insanlarla aynı kaplardan yemeyin.

    •Ellerinizi sık sık yıkayın.

    ]]>
    Boğaz Ağrısı https://www.bogazagrisi.gen.tr/bogaz-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 01:14:02 +0000 Tıptaki adı farenjit olan ve genelde bazı hastalıkların habercisi olarak kabul edilen boğaz ağrısının en sık nedenleri arasında boğaz enfeksiyonları yer alıyor. Boğaz ağrılarının büyük çoğunluğunun nedeni virü Tıptaki adı farenjit olan ve genelde bazı hastalıkların habercisi olarak kabul edilen boğaz ağrısının en sık nedenleri arasında boğaz enfeksiyonları yer alıyor.

    Boğaz ağrılarının büyük çoğunluğunun nedeni virüstür ve genellikle bir hafta içinde kendi kendilerine geçerler. Bakteri enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 10’unda tıbbi bakıma gerek duyulabilmektedir.

    Hangi hastalıklarda boğazımız ağrır

    Soğuk algınlığı; boğazda kaşıntı ve ağrının yanı sıra, hapşırma, gözlerde sulanma, öksürme, düşük ateş, burun tıkanıklığı, hafif vücut ağrıları veya şiddetli olmayan baş ağrılarına da neden olur.

    Mononükleoz da, şiddetli boğaz ağrısına neden olan, çok daha uzun süren bir virüs hastalığıdır. Kızamık, su çiçeği ve krup hastalığı da dahil olmak üzere, diğer virüs hastalıkları da genellikle boğaz ağrısı ile meydana gelir. Boğaz ağrısı ile bağlantılı bakteri enfeksiyonları arasında bademcik iltihabı, difteri ve yaygın görülmeyen bir bakteri enfeksiyonu olan epiglotit de bulunmaktadır.

    Boğaz ağrısının nedenleri

    Çoğu boğaz ağrısının nedeni soğuk algınlığı ve gribe neden olan mikroplarla aynı olan virüsler olup; ancak bütün boğaz ağrılarının virüs ya da bakteri enfeksiyonlarından ileri gelmemektedir. Boğaz ağrısının pek çok yaygın nedeni de bulunmaktadır. Bu nedenler arasında alerjiler, odalardaki havanın kuruluğu, kirlilik ve diğer tahriş ediciler, kas zorlanması, asit (gastro-özefagiyal reflü), HIV enfeksiyonu ve tümörler bulunmaktadır.

    Risk faktörleri nelerdir

    -Yaş
    -Sigara kullanmak veya dumanına maruz kalmak
    -Alerjiler
    -Kimyasal tahriş edicilere maruz kalma
    -Kronik ya da sık görülen sinüs enfeksiyonları
    -Kapalı yerlerde yaşama veya çalışma
    -Bağışıklıkta düşüş

    Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

    Boğaz ağrılarının çoğu rahatsız edici olmakla beraber zararlı olmayıp, beş ila yedi gün içerisinde kendi kendine geçerler. Eğer; şiddetli olan veya bir haftadan daha uzun süren boğaz ağrısı, yutkunmada veya nefes almada büyük zorluk, boyunda acıyan veya şişmiş lenf düğümleri, boğazın arka tarafında irin, isilik, iki haftadan daha uzun süren ses kısıklığı, tükürük veya balgamda kan, gözlerde içe göçme, şiddetli yorgunluk, idrar çıkışında azalma ve nükseden boğaz ağrılarınız varsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

    Nasıl önlem alınmalı

    -Pek çok hastalıkta olduğu gibi boğaz ağrısında da kuşkusuz el yıkamanın büyük önemi bulunuyor. Hastalığı önlemenin tek ve aynı zamanda en basit yolunun el yıkamaktan geçmektedir.

    -Çatal bıçakları, bardakları, mendilleri, yemek veya havluları başkaları ile paylaşmaktan kaçının. -Kamuya açık telefonlara veya çeşmelere ağzınızı değdirmekten kaçının.

    -Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının.

    -Kirliliğin yüksek olduğu günlerde mümkün olduğunca kapalı mekanlarda kalın.

    -Sigara içmeyin ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının.

    -Eğer hava kuru ise evinizi nemlendirin.

    Boğazı ağrıyanlara öneriler

    -Sıvı alımınızı iki katına çıkarın. Sıvılar, balgamın ince tutulmasına ve kolay temizlenmesine yardımcı olur.

    -Ilık ve tuzlu su ile gargara yapın. Su ile dolu bardağa yarım çay kaşığı tuz koyun, gargara yapın, daha sonra suyu tükürün. Bu sayede boğazınız temizlenecek ve balgamdan arınacaktır.

    -Bal ve limon kullanın. Bal ve limonu karıştırarak çok sıcak bir bardak suyun içine ekleyin. Bal boğazınızı kaplar ve yumuşatır, limon da balgamın azaltılmasına yardım eder.

    -Boğaz kapsülü veya sert bir şeker emin. Bu hareketin kendisi, mutlak rahatlama sağlamaz, ancak tükürük üretimini uyararak, boğazınızı yıkar ve arındırır. -Havayı nemlendirin. Havadaki nemi artırmak, balgam zarlarınızın kurumasını önler. Bu da iltihaplanmayı azaltarak uyumayı daha kolay hale getirir. Tuzlu burun spreyleri de işe yarar.

    -Dumandan ve havayı kirleten diğer maddelerden uzak durun. Duman, ağrıyan boğazı tahriş eder. En azından ha]]>